Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Historia ŻDK

Można by powtórzyć za słowami piosenki z serialu „Czterdziestolatek – cokolwiek je zmieniając „50 lat minęło jak jeden dzień…” tak to się zaczęło, dokładnie 55 lat temu mieszkańcy Żychlina bawili się na balu sylwestrowym w nowo wybudowanym Zakładowym Domu Kultury Zakładów Wytwórczych Maszyn Elektrycznych i Transformatorów im. Wilhelma Piecka. Późniejsza nazwa to Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji a obecnie Żychliński Dom Kultury. Działania ŻDK zawsze ściśle powiązane były z osobami, które nim zarządzały. Osobowość, cechy charakteru i osobiste fascynacje artystyczne kolejnych kierowników i dyrektorów nadawały kształt wydarzeniom kulturalnym w Domu Kultury.

Pierwszym kierownikiem był Zygmunt Strzałkowski później Laura Olszewska, Jan Petera, Jerzy Holweg, Jadwiga Melcher, Zbigniew Tarka oraz dyrektorzy Teresa Ziółkowska, Magdalena Konczarek. Obecnie funkcję dyrektora pełni Magdalena Modrzejewska – Rzeźnicka. Przez te wszystkie latach bardzo dużo się działo. Powstawały zespoły muzyczne „Drgające struny”, „Delfiny”, „Biedroneczki”, „Urszulki”, zespół wokalny Wojciecha Kowalczyka, „Fatum”, kapela „Dobrzeliniacy”, działało ognisko muzyczne, orkiestra dęta, zespół pieśni i tańca, kabaret „Sowa”, kluby; Pogodna Jesień i Radość zespół Melodia. Najmłodszym dzieckiem domu kultury jest Uniwersytet Trzeciego Wieku założony w 2011r. Przez te wszystkie lata dom kultury gościł wielu wybitnych gości, artystów Żychlina, którzy osiągnęli sukcesy nie tylko w kraju ale i znani są w świecie. Obecnie w Domu Kultury działa 10 sekcji artystycznych oraz sekcja UTW.

Nikt tak naprawdę nie jest w stanie policzyć ile osób uczestniczyło w zajęciach muzycznych plastycznych, teatralnych, zespołach muzycznych. Wielu młodych ludzi mogło i może rozwijać tutaj swoje zainteresowania i pasje. Wielu rozpoczęło tutaj swoja dalszą drogę zawodową. Dla wielu ludzi Dom Kultury był, jest i będzie drugim domem, tutaj zawsze spełniały się marzenia, zawierały nowe przyjaźnie i miłości. Instruktorzy i pracownicy domu kultury to wspaniali ludzie, którzy przez te wszystkie lata umieli zaszczepić w ludziach pasję do muzyki, sztuki, kultury.

Skip to content