Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

„Druga Recepta na Zdrowie!” zrealizowana.

14 listopada 2024:
Pierwszy dzień Konferencji

14 i 15 listopada to w Żychlińskim Domu Kultury czas dedykowany Seniorom, czy też jak inaczej powiedzieć, starszym dorosłym. Z okazji Światowego Dnia Seniora, przypadającego w czwartek, 14 listopada zaproponowaliśmy kolejną odsłonę Konferencji dla Seniorów pod hasłem „Druga recepta na zdrowie!”

Z tej okazji można było skorzystać z udziału w warsztatach, spotkaniach, wykładach, prezentacjach oraz artystycznych wydarzeniach – dla każdego coś ciekawego! Zgodnie z ze słowami, które przytoczył jeden z naszych prelegentów, p. Piotr Łącki: „Kto chce, znajdzie sposób, kto nie chce, znajdzie powód” dziękujemy seniorom, którzy zechcieli skorzystali z naszej propozycji. Bardzo nas cieszy każda osoba, która przychodzi do Domu Kultury, aby dowiedzieć się, nauczyć się czegoś nowego, a w tym roku mieliśmy ku temu bardzo dobrą okazję, jako że przyjechali do nas wyjątkowi prelegenci i prowadzący.

W czwartek rozpoczęliśmy obchody Dnia Seniora od spotkania z p. Patrykiem Urbańskim, który poprowadził warsztaty z doskonalenia pamięci „Jak dbać o mózg w każdym wieku”. Patryk Urbański to student 3 roku pedagogiki, był uczestnikiem Mistrzostw Polski w Szybkim Zapamiętywaniu. Interesuje się zagadnieniami z zakresu rozwoju umysłowego oraz technikami skutecznej nauki. Podczas zajęć podzielił się z uczestnikami kilkoma skutecznymi technikami zapamiętywania, które zostały przećwiczone podczas warsztatów.

Wykłady w ramach konferencji zainaugurował p. Piotr Łącki, magister psychologii, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi warsztaty psychologiczne, spotkania autorskie oraz wykłady psychoedukacyjne na terenie całego kraju, podczas których dzieli się wiedzą o m.in. o tym, jak zadbać o jakość życia na emeryturze, ćwiczyć funkcje poznawcze, radzić sobie ze stresem i nazywać emocje. Od ponad 5 lat prowadzi również portal psychologdlaseniora.pl, który należy do największych stron edukacyjnych skierowanych do osób w wieku 60+. Jest też autorem lub współautorem ośmiu książek skierowanych do osób w wieku 60+ oraz edukatorów senioralnych. Dla żychlińskich Seniorów p. Piotr Łącki wygłosił wykład „4 kroki do zachowania sprawności fizycznej i umysłowej”, w którym przedstawił wiele praktycznych i ważnych zasad, jak zadbać o kondycję psychofizyczną.

Kolejnym punktem w naszych konferencyjnych działaniach było spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej, p. Mateuszem Kućbą, Wiceprezesem OSP w Żychlinie i Jakubem Pawlakiem, którzy omówili i zaprezentowali rozwiązania w zakresie ochrony przed zaczadzeniem oraz przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem nowoczesnych urządzeń ratujących życie. Było to bardzo ciekawe i potrzebne spotkanie, a seniorzy mieli do naszych gości wiele pytań, tak że wydaje się, iż kolejne spotkanie ze strażakami będzie tylko kwestią czasu.

Ostatni, czwartkowy wykład wygłosił przyjaciel Żychlińskiego Domu Kultury, ks. dr Mariusz Szmajdziński, biblista, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Łowickiej, wieloletni wykładowca programów biblijnych w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Ksiądz Mariusz Szmajdziński spotykał się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żychlinie na zajęciach z języka greckiego, które cieszyły się powodzeniem, a podczas konferencji podzielił się uczestnikami refleksjami na temat „Starość w Piśmie Świętym”.

Jednym z punktów konferencji była również debata, w której udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich w Żychlinie: Stowarzyszenie „Seniorzy i Pokolenia” oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koło w Żychlinie. Obecny był również
p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin. Przedstawiono działania podejmowane przez organizacje seniorskie i wymieniono się refleksjami na temat współpracy. Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do dyskusji.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Konferencji był koncert zwyciężczyni 5 edycji „The Voice of Senior”, p. Reginy Rosłaniec-Bavcevic, która wraz z Jarosławem Śpiewankiewiczem wprowadziła żychlińską publiczność w doskonały, aczkolwiek nieco refleksyjny nastrój.
W koncercie pojawiły się znane i mniej znane standardy piosenki polskiej, hiszpańskiej a nawet chorwackiej. Artystka podzieliła się z publicznością również wieloma ciekawymi historiami ze swojego życia, opowiedziała o swojej drodze do finału programu i osobistymi refleksjami. Wszytko spowodowało, że poczuliśmy, jakbyśmy znali się od lat… Za otwartość, piękne serce
i przede wszystkim za kunszt i warsztat muzyczny z całego serca dziękujemy obojgu artystom. To była przyjemność gościć Was w Żychlińskim Domu Kultury.

15 listopada 2024:
Drugi dzień Konferencji

Piątkowe przedpołudnie rozpoczęliśmy od spotkania z certyfikowanym Mistrzem Rzemiosła
p. Janem Michalskim ze Skierniewic. Nasz gość jest mistrzem sztuki plecionkarskiej i członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pan Jan uczy sztuki plecionkarskiej innych, wykorzystując swój fach m. in. w terapii osób z niepełnosprawnościami. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach. Spod jego ręki wyszło wielu czeladników. Przyczynił się także do uruchomienia kursu w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łowiczu, gdzie od 10 lat ludzie z całej Polski przyjeżdżają uczyć się rzemiosła. Pan Jan przeprowadził dla chętnych seniorów warsztaty, podczas których wykonali oni dwie prace – mały, dekoracyjny koszyczek z ratanu oraz większy, bardzo efektowny półokrągły koszyk.

Na bardzo ciekawym i inspirującym spotkaniu z p. Pauliną Garstką z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie dowiedzieliśmy się wiele o działaniach, jakie podejmowane są w bibliotece na rzecz integracji międzypokoleniowej oraz wspierania inicjatyw na rzecz starszych dorosłych w bibliotece. Paulina Garstka to bibliotekarka z pasją, koordynatorka projektów, pomysłodawczyni wydarzeń edukacyjno-animacyjnych i kulturalnych w bibliotece. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie pracuje na stanowisku Instruktora Powiatowego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, gdzie spełnia się zawodowo, rozwija swoją kreatywność i czerpie ze swej pracy satysfakcję i przyjemność.

Kolejny temat jaki podjęliśmy podczas konferencji to temat trudny, ale ważny z perspektywy społecznych wyzwań. „Choroba Alzheimera wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku” to temat wykładu, jaki wygłosił nasz kolejny gość, p. Przemysław Pawelec ze Szczecina, na co dzień pracujący z ludźmi zmagającymi się z chorobami otępiennymi i ich opiekunami. Przemysław Pawelec – magister socjologii, od ponad 10 lat pracuje w sektorze pomocy społecznej. Jego grupą docelową są osoby starsze oraz osoby z chorobami otępiennymi. Zwieńczeniem jego wieloletniej pracy w Domu Pomocy Społecznej są dwie książki „I żyli długo i szczęśliwie” oraz „Oddanie w czasach nienawiści” traktujące o chorobie Alzheimera. Wykład poruszał tematykę chorób otępiennych z perspektywy życiowej i praktycznej. Podjęte zostały najważniejsze i najaktualniejsze informacje dotyczące choroby Alzheimera oraz aspekty związane z opieką pod kątem lokalnego wsparcia dla opiekunów i rodzin.

W kolejnym punkcie naszego konferencyjnego programu postanowiliśmy zaprezentować żychlińskiej publiczności dorobek Grupy Teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żychlinie. Nasi seniorzy na swoim koncie mają pokaźny dorobek wielu różnorodnych w swojej formie i tematyce teatralnych realizacji. W krótkiej prezentacji wzbogaconej zdjęciami z wybranych spektakli pokazaliśmy jak na przestrzeni niemal ośmiu już lat rozwijała się działalność grupy. Grupę teatralną prowadzi p. Agnieszka Wichrowska z Gąbina, magister Filologii Polskiej, teatrolog, opiekun Koła Teatralnego MASKA dla młodzieży oraz Amatorskiego Teatru Niewielkiego w Gąbinie.

Naszymi kolejnymi gośćmi byli przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żychlinie. Wychodząc z założenia, że Dni Seniora mogą być doskonałą okazja do zaprezentowania różnego rodzaju działań i inicjatyw podejmowanych przez instytucje miejskie na rzecz seniorów, zaprosiliśmy do zabrania głosu kierownik M-GOPS w Żychlinie,
p. Barbarę Sitkiewicz, której towarzyszyli współpracownicy. Dowiedzieliśmy się zasadach działania magazynu rzeczy używanych, który jest dla mieszkańców, którzy mogą zarówno dzielić się używanymi, zbytecznymi przedmiotami z innymi na zasadzie wymiany, o różnego rodzaju programach socjalnych, realizowanych w gminie a przede wszystkim o bardzo cennej inicjatywie, jaką jest jest opaska życia. Obszernej informacji na ten temat udzielił p. Rafał Pizon, Dyrektor ds. Rozwoju Teleopieki.

Wykładem zamykającym Konferencję był wykład p. Agaty Klimczak, magister psychologii, która w ciekawy sposób opowiedziała seniorom, jak ważne jest pozytywne nastawienie, aktywność fizyczna i umysłowa, podejmowanie działań twórczych i utrzymywanie relacji towarzyskich. Podkreślała w swoim wystąpieniu jak ważne są te zagadnienia z perspektywy człowieka niezależnie od wieku. Realizowanie siebie, na każdym etapie życia jest podstawą dobrego nastroju i najlepszym remedium na samotność.

Dwudniowym wydarzeniom towarzyszyła wystawa prac pani Niny Kunikowskiej „Inspiracje Niny”, która można było podziwiać na sali widowiskowej podczas Konferencji. Wystawa jest jeszcze dostępna dla oglądających w Żychlińskim Domu Kultury.

Wydarzeniem artystycznym, które zaproponowaliśmy żychlińskiej publiczności na zakończenie żychlińskich obchodów dni Seniora był koncert-spektakl w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Przygotowane przez Zespół przedstawienie, z piosenkami ludowymi i tańcami, w pięknych strojach i z kunsztownymi aranżacjami choreograficznymi, również z wykorzystaniem zaskakujących i efektownych akrobacji zrobiło ogromne wrażenie na publiczności. Uroczy był także występ najmłodszych – dzieci ujęły publiczność swoją otwartością i efektownym układem tanecznym. Pełen energii występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej podobał się publiczności tak bardzo, że gromko domagali się bisu. Mamy nadzieję, że jeżeli tylko okoliczności będą nam sprzyjać, zobaczymy się się jeszcze w Żychlińskim Domu Kultury.

Podziękowania

Pragniemy złożyć najserdeczniejsze wyrazy podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt Konferencji dla Seniorów „Druga Recepta na Zdrowie!”
Dziękujemy za interesujące wykłady, inspirujące prezentacje, ciekawe warsztaty w ramach naszego wydarzenia. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Państwa podczas Konferencji.
– ks. dr Mariusz Szmajdziński,
– mgr Piotr Łącki,
– mgr Przemysław Pawelec,
– mgr Agata Klimczak,
– mgr Paulina Garstka
– mgr Agnieszka Wichrowska,
– Patryk Urbański,
– Jan Michalski, mistrz sztuki plecionkarskiej,
– Rafał Pizon, Dyrektor ds. Rozwoju Teleopieki
– Mateusz Kućba i Jakub Pawlak, Ochotnicza Straż Pożarna Żychlin,
– Barbara Sitkiewicz, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żychlinie,
– Regina Rosłaniec-Bavevic i Jarosław Śpiewankiewicz,
– Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej,
– Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin,
– Stowarzyszenie „Seniorzy i Pokolenia”, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Żychlinie.

Szczególne podziękowania kierujemy dla pasieki Skarby Roztocza za przekazanie miodów do degustacji.
(zdjęcia W. Rzeźnicki, tekst R. Dziuba)

Skip to content