Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Podsumowanie kolejnego roku z Uniwersytetem Trzeciego Wieku!

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest nierozerwalnie związany z Żychlińskim Domem Kultury już od trzynastu lat. Nie możemy sobie wyobrazić naszego Domu Kultury bez Seniorów, tworzących Uniwersytet – podziwiamy ich zaangażowanie, pasje i aktywność, które dla wielu powinny być wzorem.
7 czerwca 2024 mieliśmy przyjemność podsumować trzynasty rok pracy z naszymi drogimi Seniorami i podziwiać ich osiągnięcia w różnych dziedzinach.

Zgromadzonych licznie Słuchaczy UTW, Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Melodia”, sekcji rękodzielniczych i tanecznych dla dorosłych, Instruktorów i Przyjaciół powitali p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury oraz p. Agnieszka Sidwa, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie i p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin. Miło nam niezmiernie, że przedstawiciele władz miasta uczestniczą w naszych uroczystościach i wspierają działania Uniwersytetu. Zarówno dla Seniorów, jak i dla nas – Instruktorów i Pracowników Żychlińskiego Domu Kultury jest to ważne i motywujące, że działania podejmowane w ramach UTW są zauważane i doceniane. Szczególnie miłe były słowa p. Burmistrza, którzy nawiązując do książki A. de Saint Exupery’ego „Mały Książę”, zauważył, że Seniorzy i Pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury „oswoili się nawzajem i są dla siebie ważni i za siebie odpowiedzialni”.

Zresztą „Mały Książę” stał się przepięknym punktem wyjścia dla naszej uroczystości. Grupa teatralna pod kierunkiem p. Agnieszki Wichrowskiej przygotowała spektakl na podstawie książki A. de Saint Exupery’ego. Ta niezwykła i wzruszająca przypowieść o przyjaźni, o poszukiwaniu bratniej duszy, o poświęceniu w wykonaniu naszych Seniorów przeniosła nas w świat wartości i idei, które są ważne i bliskie dla każdego. Dzięki temu spektaklowi mogliśmy przypomnieć sobie jakże ważne przesłanie, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Czuliśmy radość i dumę, oglądając Seniorów w kolejnej, teatralnej odsłonie i chcielibyśmy jeszcze wiele razy przeżywać podobne wzruszenia, za które serdecznie dziękujemy.

Podobne podziękowania chcielibyśmy skierować do p. Macieja Dzięgielewskiego, który wraz z Tatą, p. Grzegorzem Dzięgielewskim i p. Mieczysławem Stańczykiem sprawuje opiekę artystyczną nad Zespołem Wokalno-Instrumentalnym „Melodia”. Na piątkowej uroczystości Zespół uraczył nas krótkim recitalem – wielu członków zespołu to równocześnie słuchacze naszego Uniwersytetu, zatem oczywiste było, że na podsumowaniu roku nie może zabraknąć Zespołu „Melodia”. Wszystkim – członkom Zespołu i opiekunom – dziękujemy za ten rok, pełen pracy, ale i udanych występów na przeglądach muzycznych. Niech dobra passa trwa i towarzyszy Wam sukces i radość.

Podsumowanie roku to czas chwalenia się – w tym roku postała nowa, bardzo obiecująca sekcja na Uniwersytecie, a mianowicie „Taniec w Kręgu”. Okazało się, że ta propozycja przypadła do gustu naszym Słuchaczom, bo bardzo chętnie uczestniczyli oni w tych zajęciach. Spodobała się zarówno nowa formuła zajęć, jak i charyzmatyczna osoba prowadzącej zajęcia, p. Joanny Syski. Grupa zaprezentowała się specjalnie na tę okazję przygotowanej choreografii, a była to belgijka. Już wcześniej mieliśmy okazję podziwiać grupę w polonezie, który zatańczyli w naszej żedekowej bajce „Lustereczko, powiedz przecie…”, którą wystawiliśmy kilkukrotnie na naszej scenie i raz w CMiT w Kutnie. Kochani, dziękujemy – za radość i pasję, jakie wkładacie w zajęcia i niech taniec będzie dalej częścią Waszego życia.

W dalszej części uroczystości koordynator UTW, p. Włodzimierz Rzeźnicki podziękował wszystkim Słuchaczom. Każdy otrzymał dyplom i drobny upominek w postaci chipsów ufundowanych przez firmę Kellog’s. Niektórzy, najbardziej zaangażowani słuchacze zostali wyróżnieni „świadectwami z czerwonym paskiem” – chociaż to typowo szkolny zwyczaj, jednak trochę przekornie chcieliśmy do tego nawiązać i nagrodzić tych, którzy są z nami zawsze i towarzyszą w realizacji wielu przedsięwzięć. Dziękujemy z całego serca.

Całej uroczystości towarzyszyła również specjalna ekspozycja – były to prace, które powstały na zajęciach rękodzielniczych w Żychlińskim Domu Kultury, zajęciach szycia, szydełkowania i makramy. Te zajęcia prowadzone są w formule otwartej i uczestniczą w nich również osoby spoza Uniwersytetu, które były obecne na piątkowym podsumowaniu roku. Można było podziwiać kreacje uszyte pod kierunkiem p. Iwony Pełki, szydełkowe torby, poduchy i chusty oraz wiele innych prac wykonanych na zajęciach Iwony. Specjalną niespodzianką była prezentacja obrazów wykonanych na zajęciach rękodzieła UTW – obrazy te będą niezwykłą pamiątką z tegorocznych zajęć.

Na zakończenie tego miłego i pełnego wzruszeń dnia zorganizowaliśmy poczęstunek i potańcówkę.
Kochani Państwo, Seniorzy, Instruktorzy, Pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury – Wy, którzy tworzycie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żychlinie. Za kolejny, cudowny rok dziękujemy. Dziękujemy z całego serca i życzymy kolejnych, niezliczonych lat wspaniałych spotkań, wspólnych działań, satysfakcjonujących projektów. Zapraszamy w progi naszego Uniwersytetu – tu można znaleźć dla siebie coś, co przyniesie radość i satysfakcję.
Życzymy wszystkiego dobrego na nadchodzące wakacje i do zobaczenia w październiku!

Skip to content