Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Zakończyliśmy tegoroczny cykl warsztatów dla dzieci…

Powoli zbliżają się wakacje…
I my będziemy podsumowywać powoli nasz cykl warsztatów artystyczno-edukacyjnych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Szkoda, że tak szybko zleciało…
Ale od przyszłego roku szkolnego wrócimy z nową ofertą zajęć, więc żegnamy się tylko na krótko.

W maju przygotowaliśmy dla dzieci dwa tematy warsztatów – „Na wyścigi z żółwiem”, spotkanie z okazji Światowego Dnia Żółwia oraz „Konkursowy Dzień Bajkowy”. Do naszej warsztatowej ekipy, którą tworzą w tym roku Maciej Dzięgielewski i Renata Dziuba dołączyła Anna Anyszka z Filii Biblioteki Nr 1 w Żychlinie.
Na warsztatach poświęconych żółwiom gościliśmy uczniów klasy III a oraz klasy I a ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żychlinie. Chcieliśmy przybliżyć dzieciom te sympatyczne zwierzęta i uświadomić, jakie zagrożenia czyhają na żółwie w środowisku naturalnym i ze strony człowieka. Razem z dziećmi obejrzeliśmy prezentację na temat zwierząt żyjących w morzach i oceanach i porozmawialiśmy o życiu, zwyczajach żółwi. Maciej przygotował zadanie rytmiczne do piosenki „Żółw z Galapagos”, która w zabawny sposób przedstawia naszego bohatera. Po ćwiczeniu rytmicznym dzieci zabrały się do wykonania zadania plastycznego, które zatytułowaliśmy „Żółw – pirat”. Na bazie z papierowego talerzyka wyklejaliśmy z pasków niebieskiego papieru morskie fale, a następnie z przygotowanych elementów składaliśmy sylwetkę żółwia w pirackim kapeluszu. Wbrew pozorom zadanie nie było takie łatwe, czasem okazywało się, że czyjś żółw nie miał jednej nogi albo ogona 🙂
Na zakończenie zajęć, jak to u nas bywa, zaprosiliśmy dzieci do wspólnego zdjęcia.
A dzieci oraz opiekujący się nimi nauczyciele mieli dla nas miłą niespodziankę w postaci przepięknej laurki i podziękowania na piśmie. Bardzo byliśmy wzruszeni tymi prezentami.

Na warsztatach „Konkursowy dzień bajkowy” (23.05.2024) pojawiły się dwie grupy fantastycznych dzieciaków z klasy I b i II a wraz z wychowawcami.
W planie zajęć mieliśmy przygotowane różnego rodzaju zabawy i łamigłówki. Po krótkiej rozmowie na temat bajek – jej bohaterów, głównych tematów i budowy, czyli niezbędnej teorii – Maciej zaprosił wszystkich do stworzenia prostego układu choreograficznego do piosenki „Witajcie w naszej bajce”. Ten powitalny, rytmiczny taniec wprowadził wszystkich w dobry nastrój i z radością przeszliśmy do zgadywanek. W tej części zajęć graliśmy w parach – kto nie odpowiedział na pytanie, musiał wykonać 5 karnych przysiadów. Tutaj też było bardzo wesoło 🙂 Z kolei zadanie muzyczne, które polegało na odgadywaniu, z jakiej bajki pochodzi zaprezentowany fragment muzyczny dało możliwość również pośpiewania ulubionych bajkowych piosenek.
Zanim przeszliśmy do zadania plastycznego, Ania zaprosiła wszystkie dzieci do odwiedzania Filii Biblioteki Nr 1 w ŻDK i przypomniała podstawowe zasady pracy z książką. Dzieci resztą doskonale wiedziały, co należy, a czego nie należy robić z książką, a nas bardzo ta postawa dzieci ucieszyła. Razem wykonaliśmy zakładkę do książki w technice origami i jak to już jest w tradycji naszych warsztatów, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Również i tym razem zostaliśmy obdarowani laurką i pisemnym podziękowaniem.

Kochani! Serdecznie dziękujemy za tak miłe dowody pamięci, cudownie było spędzić z Wami czas na zajęciach. Po wakacjach wracamy z cyklem nowych spotkań.
Wszystkim dzieciom i nauczycielom, którzy wzięli udział w tegorocznym cyklu warsztatów artystyczno-edukacyjnych w Żychlińskim Domu Kultury dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia po wakacjach!
(Anna Anyszka, Maciej Dzięgielewski, Renata Dziuba)

Skip to content