Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Biesiadna sobota w ZeDeKu!

13 kwietnia 2024 roku odbyła się już VII Biesiada z Kulturą.
Wydarzenie wyjątkowe i ważne w naszym kalendarzu, wydarzenie, do którego podchodzimy z wielkim sentymentem, bo jest to okazja, abyśmy mogli spotkać się z naszymi niezawodnymi Przyjaciółmi z innych ośrodków kultury.
Jesteśmy bardzo wzruszeni, bo przyjechały zespoły, które zazwyczaj uczestniczą w naszych przeglądach i pełni satysfakcji, gdyż pojawili się nowi goście, z innych ośrodków.
Wszystkich obecnych przywitali Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin oraz Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury. Dalszą część imprezy poprowadzili Maciej Dzięgielewski i debiutujący w roli konferansjera Antoni Zieleniewski.

Muzyczne przywitanie wszystkich uczestników Biesiady przygotował Zespół Wokalno-Instrumentalny MELODIA, od 30 lat działający w Żychlińskim Domu Kultury. Przez lata zespół z sukcesami reprezentował i nadal reprezentuje Gminę Żychlin i Żychliński Dom Kultury na imprezach lokalnych, powiatowych, wojewódzkich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Po ich występie na naszej scenie usłyszeliśmy Zespół OPOROWSKIE NUTKI związany z Gminną Biblioteką Publiczną w Oporowie. Zespół rozpoczął swoją działalność w 2011 roku i jest animatorem życia kulturalnego, zajmuje się popularyzacją śpiewu piosenek biesiadnych i ludowych.

Zespół Wokalno-Instrumentalny NASZA KAPELA przyjechał do nas z Teresińskiego Ośrodka Kultury. Zespół składa się z 10 muzyków amatorów, którzy grają na swoich prywatnych instrumentach. Muzycy i chórzyści to Seniorzy zrzeszeni w Klubie Seniora Radosna Jesień w Teresinie.

Po raz drugi do Żychlińskiego Domu Kultury przyjechał Ludowy Zespół LIPKOWIANKA związany z Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Niesułkowie. Zespół istnieje od 1987 roku, występuje w 25 osobowym składzie, w tym kapela i grupa dzieci. Uczestniczy w festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach folklorystycznych, uroczystościach gminnych. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Reprezentuje Gminę Stryków w kraju i za granicą. Usłyszeliśmy również DUET NATALIĘ GRZEJSZCZAK i LENĘ SIUTA. Z Niesułkowa przyjechała do nas Kapela Zespołu LIPKOWIANKA. Kapela działa od 1986 roku, towarzyszy zespołowi w imprezach okolicznościowych, przeglądach i festiwalach. Obecnie w skład kapeli wchodzą trzy osoby, grające na akordeonach i bębnie. Kapela ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Po raz pierwszy na naszej scenie pojawił się Zespół ROZŚPIEWANA FERAJNA, który powstał w 2016 roku, w jego skład wchodzi 19 osób, działających w Klubie Seniora i okolicznych KGW.

Z Krzyżanowa przyjechał do nas Zespół Śpiewaczy SIEMIENICE, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzyżanowie. Zespół powstał w 1963 roku, ma w swoim dorobku wiele występów na przeglądach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a także występ na V Krajowym Przeglądzie w Kielcach. Zespół śpiewa piosenki ludowe, patriotyczne, jak również do tekstów własnych.

Następnie na scenie ŻDK zaprezentował się Zespół Wokalno- Instrumentalny ŚLESZYNIANKI, reaktywowany w 2019 roku wielopokoleniowy zespół wokalny pod patronatem Żychlińskiego Domu Kultury. Zespół wielokrotnie występował w lokalnych przeglądach i festiwalach muzyki ludowej.

Następnie na scenie powitaliśmy Zespół Śpiewaczy ŁANIĘCKIE SŁOWIKI, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Łaniętach. Zespół działa od 21 lat i zrzesza grupę miłośników tradycji ludowej, szczególnie muzyki. Śpiewem, muzyką i strojem ludowym kultywuje i promuje folklor ziemi łowickiej, wykonuje piosenki ludowe i taneczne.

Po raz pierwszy na naszej scenie gościliśmy Grupę śpiewaczą KSIĘŻANKI, reprezentującą Gminną Bibliotekę Publiczną w Kocierzewie Południowym. Grupa działa od 6 lat, w minionym roku koncertowała 16 razy, brała udział w Biesiadzie nad biesiadami w Kielcach.

Grający na harmonijce ustnej KRZYSZTOF CZARNECKI z Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie jako kolejny zaprezentował swoje umiejętności na naszej scenie. Z Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie przyjechał do nas również Zespół Śpiewaczy WOJSZYCANKI oraz Kapela Podwórkowa SYNKOPA. Wojszycanki to znany i ceniony zespół, który wyśpiewał wiele nagród i wyróżnień występując na przeglądach i festiwalach ludowych na scenach całej Polski. Natomiast Kapela Podwórkowa SYNKOPA powstała w 2015 roku na bazie nieistniejących już zespołów.

Kolejnym wykonawcą był Zespół Śpiewaczy STRZELCE z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, który rozpoczął działalność w 1988 roku. Zespół Strzelce kultywuje tradycje folklorystyczne sannicko-gostynińskie. Kolejny występ solowy należał do TADEUSZA SOBCZYKA. Po tych występach powitaliśmy Zespół Śpiewaczy KLONOWIANKI. Zespół działa od 2007 roku, w ubiegłym roku obchodził jubileusz 15-lecia kultywuje muzykę z regionu Kujaw. Może pochwalić się licznymi występami na festiwalach i przeglądach w całej Polsce.

Z Góry Świętej Małgorzaty przyjechała do nas Kapela TOLKA.

Następnie na naszej scenie zaprezentował się Zespół ZŁOTA JESIEŃ z Łęczycy, reprezentujący Dom Kultury w Łęczycy. Zespół istnieje przy Klubie Złotej Jesieni już ponad 40 lat. Chętnie bierze udział w konkursach i przeglądach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

W solowym występie zaprezentowała się KRYSTYNA KOWALSKA. Na scenie Żychlińskiego Domu Kultury pojawiła się raz jeszcze w duecie z ANDRZEJEM KACPROWICZEM. Następnie na naszej scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy DĄBRÓWKI Z WITAWY. Zespół posiada siedmiomiesięczny staż, debiutował na Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniora w Żychlińskim Domu Kultury w październiku ubiegłego roku.

Na zakończenie VII Biesiady z Kulturą wystąpił Zespół Śpiewaczy FOLKOWIANKI – barwna grupa związana z Biblioteką Publiczną i Domem Kultury w Zdunach. Członkinie zespołu to Kobiety aktywne, energiczne i kreatywne, które połączyła wspólna pasja, czyli śpiew.

Wszystkich występów podczas VII Biesiady z Kulturą słuchało się z przyjemnością. Dobrze było widzieć barwne i dynamiczne zespoły, ludzi pełnych pasji do muzyki i tańca, przywitać się z dobrze znanymi Przyjaciółmi, a powitać nowych, którzy mamy wielką nadzieję, też jeszcze nie raz zagoszczą na naszej scenie podczas kolejnych edycji Biesiady z Kulturą i innych naszych wydarzeń. Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za cudowne sobotnie spotkanie. Było nam miło gościć Was w Żychlińskim Domu Kultury. Życzymy wszystkim wykonawcom sukcesów i wielu wspaniałych występów.
Do zobaczenia!

Skip to content