Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Na garncarskim kole…

Warsztaty garncarskie odbywały się w Żychlińskim Domu Kultury 10 i 17 lutego 2024. Było to nasze drugie spotkanie z p. Łukaszem Dzieciątkowskim, który zajmuje się garncarstwem, kontynuując rodzinną tradycję.

Podczas pierwszego dnia warsztatów p. Łukasz opowiadał nam o swojej pracy, o procesie powstawania glinianych naczyń, o materiałach, na jakich pracowaliśmy na warsztatach. Po teoretycznym wprowadzeniu pod kierunkiem naszego Gościa zabraliśmy się do pracy nad własnymi projektami naczyń. Pierwsze z nich lepiliśmy ręcznie, układając wałeczki z gliny i nadając rozmaite kształty. Powstały jedyne w swoim rodzaju koszyczki, miseczki, popielniczki – naczynia o różnej formie i różnym przeznaczeniu.
Potem p. Łukasz zapraszał nas po kolei, abyśmy wraz z nim wykonali drugie naczynie, tym razem na kole garncarskim. Wykonywaliśmy wazony, kubki, miseczki i przekonaliśmy się, że praca z gliną nie jest łatwa – wymaga zręczności i dużego wyczucia.

W drugim tygodniu szlifowaliśmy naczynia, które p. Łukasz wypalił w piecu garncarskim i przywiózł do dalszej obróbki. Za pomocą kawałków papieru ściernego wygładzaliśmy naczynia, aby pozbyć się nierówności. Kiedy wszystko było już wystarczająco gładkie nakładaliśmy kilka warstw szkliwa, aby nadać naczyniom kolory. Kto chciał, ozdabiał swoje prace nakładając szkliwo w różnych kolorach. Po skończonej pracy, p. Łukasz spakował wszystkie naczynia, aby wypalić je ponownie. Kiedy będą gotowe, zostaną do nas wysłane.

Czekamy z niecierpliwością – możliwość zrobienia czegoś własnoręcznie jest zawsze źródłem wielkiej satysfakcji. Cieszymy się z naszego ponownego spotkania z p. Łukaszem Dzieciatkowskim i dziękujemy za wprowadzenie nas w tajniki trudnej sztuki wykonywania naczyń z gliny. Było nam bardzo miło nauczyć się czegoś nowego i spróbować swoich sił na garncarskim kole.

Skip to content