Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Baśniowo w Żychlińskim Domu Kultury!

“Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”
Znana baśń braci Grimm o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludków stała się podstawą przedstawienia przygotowanego w Żychlińskim Domu Kultury. 3 grudnia 2023 roku na scenie Żychlińskiego Domu Kultury miała miejsce premiera Naszej Bajki (napisałam to z wielkiej litery, gdyż był to projekt, w który włożyliśmy wiele serca, pracy, czasu, a każdy z nas bardzo emocjonalnie związał się z przygotowywanym przedstawieniem).

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków to ponadczasowa historia lubiana przez dzieci i dorosłych. Chcieliśmy pokazać Mieszkańcom naszą wersję baśni, aby wprowadzić w klimat nadchodzących świąt. Chociaż Boże Narodzenie dopiero za kilka tygodni, chcieliśmy przypomnieć, że to magiczny czas, a zatem nie ma lepszego momentu, aby przypomnieć sobie historię Śnieżki.

Do realizacji przedstawienia zaprosiliśmy wielu Przyjaciół Żychlińskiego Domu Kultury. Uznaliśmy, że międzypokoleniowa formuła przedstawienia będzie w tym wypadku niezastąpiona i dlatego w naszym przedstawieniu wystąpili Seniorzy, Dzieci i Dorośli. Tylko tak można pokazać, jak zróżnicowana jest nasza społeczność, i że pomimo różnic można pracować razem i stworzyć coś wyjątkowego, a takim właśnie wyjątkowym wydarzeniem była premiera bajki “Lustereczko, powiedz przecie”.

Z ogromnym przejęciem, ale i radością witaliśmy przychodzącą na spektakl publiczność. Było Państwa tak wielu, co nas bardzo ucieszyło. Byli rodzice, dziadkowie dzieci biorących udział w przedstawieniu, byli wnukowie i rodziny naszych seniorów, było wielu mieszkańców Żychlina, ale nie tylko, pojawili się nasi Przyjaciele z Gąbina, Pleckiej Dąbrowy, Kiernozi, przedstawiciele władz Żychlina w osobach Radnych oraz Burmistrza Gminy Żychlin… Czuliśmy radość, ale i presję – czy wszystko się uda? Czy przedstawienie się spodoba?

I kiedy na sali zgasły światła, rozbrzmiały dźwięki muzyki, a głos narratora wprowadził widzów w temat spektaklu pojawiła się magia, magia teatru. Piękne wykonania piosenek, dialogi i monologi bohaterów naszej historii, tańczące dzieci i seniorzy… To wszystko złożyło się na spektakl, który oglądało się z radością i wzruszeniem.

Komu zawdzięczamy te wyjątkowe doznania? Chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie przedstawienia:
1. Grupie “Tańca w kręgu” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającym w Żychlińskim Domu Kultury pod kierunkiem instruktor Joanny Syski. Seniorzy zatańczyli poloneza.
2. Dziecięcym grupom tanecznym z Żychlińskiego Domu Kultury prowadzonym przez Joannę Gąsiorowską. Dzieci zatańczyły taniec w stylu hawajskim i hiszpańskim. W tym miejscu chcemy szczególnie podziękować Rodzicom za ich wsparcie i zaangażowanie w ten i wiele innych naszych projektów. Cieszymy się, że możemy na Państwa liczyć.
3. Naszym Przyjaciołom, którzy wcielili się w rolę bohaterów przedstawienia:
Andrzejowi Trzaskowskiemu – Krasnoludek Pracuś
Małgorzacie Urbańskiej – Krasnoludek Piękniś
Wacławie Gosławskiej – Krasnoludek Łasuszek
Sylwii Walczak – Krasnoludek Śpioszek
Izabeli Świątkowskiej – Krasnoludek Śmieszek
Alicji Dmowskiej – Krasnoludek Smutuś
Amelii Kubiak – Krasnoludek Maluszek
Ryszardowi Zimnemu – Myśliwy
Oliwii Sobierańskiej – Królewna Śnieżka
Michałowi Domagała – Królewicz
Magdalenie Modrzejewskiej-Rzeźnickiej – Królowa
Karolowi Smulskiemu za użyczenie głosu Narratora

Spektakl w całości został przygotowany przez pracowników Żychlińskiego Domu Kultury:
scenografia – Joanna Cieńiewska
kostiumy i charakteryzacja – Iwona Pełka
realizacja dźwięku i oświetlenia – Włodzimierz Rzeźnicki, Tymoteusz Rzeźnicki
obsługa techniczna – Błażej Nowakowski, Antoni Zieleniewski
reżyseria – Maciej Dzięgielewski
Na całością inscenizacji czuwała Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury

(tekst Renata Dziuba, zdjęcia Tymoteusz Rzeźnicki i Włodzimierz Rzeźnicki)

Skip to content