Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

„Ostatni sen Eugenii” – spektakl teatralny.

Wczoraj, 6 listopada, wraz z Młodzieżą z Zespołu Szkół w Żychlinie, Zespołu Szkół Nr 1 w Żychlinie oraz słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żychlinie mieliśmy okazję wziąć udział w przedstawieniu przygotowanym przez Fundację Gra/nice, który dotyka bardzo trudnego, ale ważnego tematu jakim jest pamięć o niemieckim obozie pracy w dla dzieci polskich w Łodzi przy ulicy Przemysłowej.

Przedstawienie „Ostatni sen Eugenii” osadzone zostało wokół postaci wachmanki tego obozu, Eugenii Pol vel Genowefy Pohl, której dwoista natura, wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu z wspomnieniami więźniów opisujących ją jako okrutną sadystkę. Twórcy spektaklu pragną skłonić do refleksji i zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary.

Warto wspomnieć, że spektakl został zrealizowany w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Interwencje, edycja 2023 oraz ze środków Miasta Łodzi.

Po spektaklu mieliśmy możliwość spotkania z przedstawicielami Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi. Pan Michał Adamiak, historyk i edukator z Centrum przybliżył historię obozu pracy dla dzieci, który cieszył się wyjątkowo złą sławą i jest określany jako jedno z najstraszliwszych miejsc na wojennej mapie Łodzi. Dowiedzieliśmy się również , jakie były powojenne losy Eugenii Pol oraz w jaki sposób jest propagowana pamięć o obozie. Z kolei twórcy spektaklu wyjaśnili, dlaczego zdecydowali się podjąć taki temat w swoich poszukiwaniach teatralnych i podzielili się własnymi refleksjami w związku z podjętą problematyką. Opowiedzieli także o wyzwaniach, które napotkali podczas tworzenia koncepcji spektaklu.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym doświadczeniu, Młodzieży i Nauczycielom dziękujemy za obecność i uważne obejrzenie i wysłuchanie przesłania spektaklu.


Skip to content