Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Gaudeamus po raz XIII!

Uroczystość inauguracyjna nowego Roku Akademickiego Żychlińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się 1 października 2023 roku w Żychlińskim Domu Kultury. Licznie zgromadzonych Studentów, Wykładowców i zaproszonych Gości przywitała Dyrektor Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka słowami:

Ktokolwiek przestaje się uczyć,
jest stary niezależnie od dwudziestki, czy sześćdziesiątki.
Zatem wszyscy jesteśmy młodzi.
Henry Ford

Powitani zostali w szczególności studenci, Ci wszyscy, który są z nami od samego początku jaki i Ci, którzy dołączyli do nas dzisiaj pierwszy raz. Jak przystało na uniwersytet zabrzmiała pieśń hymniczna studentów Gaudeamus igitur.

Dzisiaj obchodzimy pierwszy dzień kolejnego roku wspólnych wyzwań. Każdy rok otwieram 
z radością i optymizmem – mówiła Dyrektor ŻDK.

Uniwersytet jest miejscem nie tylko dla seniorów, tutaj wszyscy są mile widziani, cytując klasyka: Dom Kultury to mój drugi Dom!

Jedynym obowiązkiem studentów jest wyjść z domu z pozytywnym nastawieniem, otwórzcie się na nowe przyjaźnie, towarzystwo, jesteśmy tu po to abyście mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, dbać o sprawność umysłu i sprawność fizyczną. Życzę Państwu pięknego studiowania, bądźcie wolni, mądrzy, tolerancyjni, a przede wszystkim otwarci na drugiego człowieka. Nie bójcie się walczyć o swoje marzenia, bo nie ma nic lepszego na wszystko co boli niż nasz uniwersytet. 

Koordynator UTW Włodzimierz Rzeźnicki podziękował przy okazji wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagają w działalności uniwersytetu – za serce, zaangażowanie, pomoc w organizacji, aktywną postawę i wysiłek. To już trzynasty rok naszego studiowania, jestem niezmiernie dumny ze studentów – mówił. Życzę Wam wspaniałych wrażeń, bo tutaj atmosfera jest zupełnie inna niż szkole, bo studenci faktycznie cieszą się z powrotu do szkoły. Studenci otrzymali harmonogram zajęć, już wiadomo, że będą zajęcia z języka rosyjskiego, angielskiego, obsługi komputera, tańca, malarstwo, mozaika, rękodzieło, zajęcia dyskusyjno – literackie, teatralne oraz gimnastyka.

Nie obyło się bez niespodzianek przygotowanych przez Żychliński Dom Kultury dla słuchaczy. I tak w Światowym Dniu Muzyki, który obchodzony jest właśnie 1 października Maciej Dzięgielewski zaprosił wszystkich na ucztę muzyczną w wykonaniu:

Agaty Górskiej  – Kołodziejskiej– absolwentki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej uzyskując jednocześnie w 2003 roku dyplom w specjalności kameralistyka w klasie kameralistyki prof. Krystyny Hussar Moczulskiej. Jako nauczyciel dyplomowany prowadzi klasę fortepianu w II stopniu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Kutnie.

Usłyszeliśmy:

Polonez f-moll – Józefa Elsnera

Nokturn B-dur – Marii Szymanowskiej 

Mazurek h-moll op. 33 nr 4 – Fryderyka Chopina

oraz Walc a-mol op. pośmiertne – Fryderyka Chopina

Justyna Ozdowska – mezzosopran, śpiewaczka urodziła się w 1988 roku w Kutnie, kształcenie muzyczne rozpoczęła w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie im. Karola Kurpińskiego w wieku 8 lat. Szkołę muzyczną II stopnia ukończyła w klasie śpiewu solowego dr hab. Bożeny Wagner. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno- Aktorskim w klasie dr hab. Bożeny Wagner. W latach 2011-2018 Artystka Teatru Wielkiego w Łodzi, obecnie nauczyciel klasy śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Kurpińskiego w Kutnie. 

Artystce towarzyszył pianista

Piotr Cłapiński – w 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie adiunkta Tomasza Bartoszka oraz uzyskał dodatkowe kwalifikacje w zakresie kameralistyki w klasie prof. Krystyny Hussar-Moczulskiej. Dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce oraz Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz związane z edukacją. Od 2010 roku jest wykładowcą w macierzystej uczelni, gdzie na stałe związany jest z Wydziałem Wykonawstwa Instrumentalnego. 

W wykonaniu artystów wysłuchaliśmy:

Mieczysław Karłowicz – Mów do mnie jeszcze

Stanisław Moniuszko – Matko już nie ma Cię, Groźna Dziewczyna

Stanisław Niewiadomski – Dzwony, Latawica       

Na koniec zaprosiliśmy wszystkich na wystawę Pana Włodzimierza Pietrusiaka pogotowaną pod kierunkiem Joanny Cieniewskiej na zajęciach Akademii Rysunku i Malarstwa. Inspiracją do przygotowania prac stał się polski malarz Jacek Malczewski. Panu Włodzimierzowi życzymy wytrwałości w spełnianiu marzeń, a nam kolejnych wystaw.

Skip to content