Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Bawimy się na 626. Urodzinach Żychlina!

3 września 2023 był podsumowaniem obchodów 626 urodzin miasta oraz obchodów Święta Plonów i zarazem najbardziej bogatym w atrakcje wydarzeniem. Uroczystości główne rozpoczęły się w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej przez Księdza Prałata Wiesława Frelka uczestniczyli również nasi goście z Ukrainy – zespół Divograj wraz z samorządowcami i Merem miasta Brody (partnerskiego miasta Żychlina w Ukrainie) z małżonką oraz Gospodarzami Miasta i i przedstawicielami poszczególnych Sołectw. Podczas Mszy Świętej zaśpiewał zespół Divograj, a wykonaniu Śleszynianek usłyszeliśmy „Rotę”.

Po Mszy Świętej, poświęceniu wieńcy dożynkowych i chleba, uformowano tradycyjny korowód dożynkowy. W tym roku kosze i wieńce dożynkowe przygotowały: Koła Różańcowe przy Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Sołectwo Buszków, Sołectwo Kruki, Sołectwo Czesławów, Sołectwo Budzyń, Sołectwo Żabików, Sołectwo Chochołów, Sołectwo Śleszyn, Sołectwo Dobrzelin, Sołectwo Wola Popowa. Wszystkim zaangażowanym składamy wyrazy wdzięczności za przygotowanie wieńcy.

Korowód poprowadzony przez zabytkowy ciągnik – serdeczne podziękowanie dla p. Jacka Józwika (Stowarzyszenie Retro Łowiczanka) za udostępnienie pojazdu przemaszerował z Kościoła na miejsce wydarzenia. W korowodzie obok Księdza Prałata, Włodarzy i przedstawicieli Rady Miasta wzięli udział nasi goście z Ukrainy w towarzystwie muzyków – p. Grzegorza Dzięgielewskiego i p. Mieczysława Stańczyka.

Pojawienie się dostojnych gości było dla nas sygnałem do rozpoczęcia oficjalnej części Święta Plonów. Prowadzący uroczystość, p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury oraz p. Maciej Dzięgielewski, aktor Teatru Muzycznego w Łodzi i zarazem instruktor w Żychlińskim Domu Kultury powitali gości, wśród których znaleźli się Samorządowcy Miasta Brody w Ukrainie, p. Elżbieta Sikora, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie, p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin, p. Zbigniew Gałązka, Zastępca Burmistrza Gminy Żychlin, Ks. Prałat Wiesław Frelek, Starostowie tegorocznych dożynek – p. Stanisław Szymański i Kazimiera Kozmana oraz przybyli na uroczystości Radni oraz Sołtysi i wszyscy przedstawiciele lokalnej społeczności. Po powitaniach mogliśmy przystąpić do najważniejszej części obrzędu dożynkowego, czyli przekazania chleba z rąk Starostów tegorocznych dożynek na ręce Burmistrza.

Kolejnym bardzo ważnym i podniosłym punktem uroczystości było rozwinięcie 5 metrowej Flagi Polski w asyście mniejszych flag polskiej i ukraińskiej. Po rozwinięciu flagi przez pracowników Żychlińskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Miejskiej rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” – był to moment niezwykle wzruszający i podniosły dla wszystkich uczestników. Po zwinięciu flag i ich odprowadzeniu wysłuchaliśmy przemówień Włodarzy – najpierw głos zabrał p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin oraz Mer miasta Brody w Ukrainie. W obu wystąpieniach pojawiły się ciepłe słowa na temat wzajemnej współpracy obu miast, podziękowania i słowa wsparcia dla wciąż walczącej o swoją suwerenność Ukrainy i życzenia dla mieszkańców z okazji 626 urodzin miasta.

Po oficjalnych przemowach przyszedł czas na montaż słowno-muzyczny Żytko się udało –przedstawienie najważniejszych tradycji dożynkowych w innej, bardziej teatralnej formie, przygotowany przez pracowników ŻDK, członków Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Melodia, członków Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Śleszynianki oraz dzieci i młodzież z sekcji wokalnej Rozśpiewani, Alicja Dmowska, Ania Sochacka, Kaja i Blanka Sitkiewicz, Zosia i Staś Cieniewscy. Zespołom towarzyszyli instruktorzy, którzy na co dzień z nimi pracują – p. Roman Baranowski, p. Mieczysław Stańczyk, p. Grzegorz i Maciej Dzięgielewski. Montaż zakończył się ważnym i wzruszającym momentem – polonezem, naszym narodowym tańcem. Poloneza poprowadziła młodzież – Tymoteusz Rzeźnicki i Oliwia Sochacka, a w następnych parach przedstawiciele Żychlińskiego Domu Kultury i Zespołów Wokalno-Instrumentalnych, Melodia oraz Śleszynianki. Było to idealne zwieńczenie i podsumowanie całej oficjalnej części dotyczącej Święta Plonów. W międzyczasie częstowano mieszkańców chlebem i miodem.

Kolejnym przepięknym i głęboko zapadającym w pamięć momentem był występ Zespołu Divograj. Jest to wokalno-taneczny zespół reprezentacyjny, mający bogate doświadczenie również na scenach międzynarodowych, tworzony przez dzieci i młodzież. W swoim bogatym repertuarze zespół ma wiele tańców i pieśni z różnych regionów Ukrainy, które zaprezentował żychlińskiej publiczności, a ich występ zasłużenie został nagrodzony owacjami na stojąco. Doskonałe wykonanie, przepiękne kostiumy i entuzjazm młodych wykonawców skradły serca mieszkańców Żychlina. To, iż mogliśmy gościć Zespół Divograj na naszej scenie, jest dla nas zaszczytem, tym większym, że przyjechali do nas pomimo trwającego w Ukrainie stanu wojennego, a na ich wyjazd musiał wyrazić zgodę Minister Kultury Ukrainy.

Następnie przyszedł czas na prezentację osiągnięć sekcji wokalnej Rozśpiewani pod kierunkiem Macieja Dzięgielewskiego. Na scenie zaprezentowały się młode solistki: Izabela Świątkowska, Alicja Dmowska, Amelia Kubiak oraz Oliwia Sobierańska.

Święto miasta stało się okazją do zaprezentowania nowych sekcji planowanych w Żychlińskim Domu Kultury, a mianowicie sekcje Mażoretki. Aby zaprezentować żychlińskiej publiczności swoje osiągnięcia przyjechali do nas przedstawiciele Zespołu MAŻORETKI LIBRA GOSTYNIN wraz z koordynatorką, p. dr Joanną Syska oraz choreografem, p. Kamilą Rzepecką-Drgas. Zespół istnieje od 2015 roku i działa w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Obrońców Westerplatte. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się SENIORKI, wicemistrzynie Polski w kategorii „buława formacje-scena”. Kolejne wykonawczynie – Lena Dobrzyńska i Katarzyna Stańczak, czyli duet JUNIOREK MŁODSZYCH, a najmłodsze – Julia i Nadia z grupy mażoretek PRZEDSZKOLAKÓW w asyście KADETEK. Mieliśmy również okazję podziwiać w tańcu pierwsze wicemistrzynie 2023 roku w kategorii JUNIORKI STARSZE. Kolejne na naszej scenie pojawiły się JUNIORKI MŁODSZE, dziewczęta zajęły III miejsce w kategorii formacje w ogólnopolskim konkursie ZAKRĘCENI NA TANIEC. W następnej kolejności na scenie pojawiły się KADETKI, dziewczęta w wieku 7-9 lat, które wykonują układy taneczne z pałeczkami mażoretkowymi. We wspomnianym już konkursie ZAKRĘCENI NA TANIEC Kadetki wywalczyły 4 nagrodę specjalną i zdobyły III miejsce w kategorii disco dance-inne formy i Mażoretki 10-12 lat. Następnie na scenie pojawiły się SENIORKI, pierwsze wicemistrzynie w kategorii „buława formacje-scena”. Na zakończenie występu wszystkich chętnych zaprosiliśmy do wspólnego wykonania Belgijki, która towarzyszy pielgrzymkom i jest świetnym narzędziem do integracji.

Po pokazach i prezentacji sekcji ŻDK przyszedł czas na pierwszy z zaplanowanych na niedzielny wieczór koncertach. Jako pierwszy wystąpił Zespół Tajm z Sochaczewa. Zespół powstał w 2011 roku. Muzyków połączyła pasja do muzyki. Wspólnie spędzony czas owocuje nowymi projektami, które można było usłyszeć na żychlińskiej scenie. Serdecznie dziękujemy za energetyczny koncert.

Zanim na scenie pojawiła się gwiazda dzisiejszego wieczoru zespół Red Lips mieliśmy zaszczyt i przyjemność zaprezentować drużynę Volley Team Żychlin. Prezentacji dokonał Kamil Falkowski, który również dziękował sponsorom wspierającym drużynę. Pan Burmistrz, Grzegorz Ambroziak wraz z panią Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury gratulowali sportowcom wielkiego sukcesu, jakim był awans do drugiej ligi piłki siatkowej.

I wreszcie przyszedł czas na główny koncert. W tym roku zaprosiliśmy znany i lubiany zespół Red Lips. Zespół powstał w 2013 roku i szturmem podbił polskie stacje radiowe utworem To, co nam było. Rok później zespół zdobył nagrodę TVP w postaci Super Jedynki w Kategorii Super Przebój oraz Złotą Płytę za album To co nam było. Na swoim koncie zespół ma udział w festiwalach ESKA MUSIC 2013, SOPOT TOP OF THE TOP FESTIWAL 2013 i wiele innych. A w tym roku zespół zagościł u nas i zagrał fantastyczny koncert, przy którym świetnie się bawiliśmy. A na zakończenie pełnego wrażeń dnia biesiadę pod chmurką, czyli potańcówkę z okazji 626 urodzin miasta poprowadził DJ Radia Q. W rytm znanych i lubianych hitów świetnie bawiliśmy się niemal do północy.

A teraz czas podsumowań i podziękowań. Nasze wydarzenie mogło odbyć się dzięki naszym nieocenionym sponsorom:

 1. Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier S.A. Toruń
 2. Jadwiga Pawęzka, Prezes Zarządu Fabryka Transformatorów w Żychlinie
 3. Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT S. A. w Żychlinie
 4. Bank Spółdzielczy w Starej Białej, Aleksandra Owczarek, Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Żychlinie
 5. Kellogg’s Pringles
 6. Fundusze europejskie NEXTERA
 7. Fundusze europejskie TRI
 8. Stacja paliw HUZAR Jerzy Majchrzak
 9. Tobiasz Pietrzak, Złote Ręce PSB Mrówka
 10. Agnieszka i Tomasz Kajakowie
 11. Krzysztof Jankowski
 12. Katarzyna Wujcikowska

Całemu wydarzeniu towarzyszyli nam wystawcy. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy zechcieli być z nami podczas 626 rocznicy urodzin naszego miasta i wzbogać naszą uroczystość. W pierwszej kolejności serdecznie dziękujemy panu Janowi Michalskiemu, certyfikowanemu twórcy ludowego w zawodzie koszykarz-plecionkarz za poprowadzenie warsztatów plecionkarskich dla mieszkańców oraz p. Krzysztofowi Furmanowi z firmy „O! Holender. Szkolenie psów” z Pacyny za przeprowadzenie pokazu szkolenia psów.
Serdecznie dziękujemy panu Damianowi Załuskiemu, który podczas naszego wydarzenia reprezentował Fundację DKMS, gdzie potencjalni dawcy szpiku mogli rejestrować się Centralnej Bazie Dawców Szpiku. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę firm: NEXTERA – fundusze europejskie z Warszawy, TRI Sp. z o.o. z Kutna oraz firmie ITV Media z Łowicza oraz Bankowi Spółdzielczemu z Żychlina za Waszą obecność i wzbogacenie naszego naszego wydarzenia atrakcjami, które Państwo zaproponowali. Serdecznie dziękujemy też Przyjaciołom, którzy są z nami zawsze – Fundacji Cztery Łapy, Fundacji Niebieski Wiatrak oraz Warsztatom Terapii Zajęciowej. Bez Waszego zaangażowania nasza impreza byłaby uboższa, dziękujemy, że jesteście i że możemy zawsze liczyć na wasze wsparcie. Nasze wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich i Sołectw. Serdecznie dziękujemy za obecność Kołu Gospodyń Wiejskich z Chochołowa, Kołu Gospodyń Wiejskich „Helenowianki” i Kołu Gospodyń Wiejskich „Wesołe Pleckowianki”. Na koniec serdeczne podziękowania dla tych, których najmniej widać, a równie ważnych i potrzebnych – Komisariatowi Policji w Żychlinie, Ochotniczej Straży Pożarnej za udostępnienie ścianki wspinaczkowej.

Skip to content