Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Podsumowanie Akcji Żonkile w ŻDK.

Na 19 kwietnia 2023 zaplanowaliśmy spotkanie z młodzieżą klas 7-8 Szkoły Podstawowej
Nr 1 i Nr 2 w Żychlinie, którzy przybyli licznie do Żychlińskiego Domu Kultury, aby obejrzeć edukacyjne filmy i wysłuchać zaplanowanej prelekcji.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia, dlaczego spotykamy się właśnie dziś, dlaczego jest to ważny dzień. Pamięć o przeszłości jest ważna, a dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie żydowskim.
Po krótkim wprowadzeniu, przybliżającym założenia Akcji Żonkile, przedstawieniu sylwetek autorki głośnego reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz bohatera tego reportażu, Marka Edelmana zaprezentowaliśmy najnowszy film, wyprodukowany przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. „Narracja w filmie opartym na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…”

Po wyemitowaniu filmu przedstawiliśmy młodzieży nasi goście, a byli nimi członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, pani Anna Wrzesińska, Prezes TMHŻ oraz pan Ryszard Zimny. Pani Anna wygłosiła ilustrowaną pokazem slajdów prelekcję „Śladami Żydów żychlińskich”. Uznaliśmy, że dobrze będzie przy tak doniosłej rocznicy wspomnieć również o historii lokalnej, którą Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina z pasją bada i dokumentuje.

Kolejnym punktem naszego spotkania było wspólne obejrzenie filmu „Muranów – Dzielnica północna”. Jest to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w konwencji youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

Na zakończenie złożyliśmy najszczersze podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia Akcji Żonkile:

– dla Seniorów z sekcji literacko-dyskusyjnej UTW oraz Harcerzy z 46 Drużyny Harcerskiej „Egida” za pomoc w przygotowaniu papierowych żonkili,

– dla p. Anny Wrzesińskiej, Prezes TMHŻ oraz p. Ryszarda Zimnego za prelekcję „Śladami Żydów Żychlińskich” oraz obecność na dzisiejszej uroczystości,

– dla p. Małgorzaty Zielińskiej (Filia Biblioteki Publicznej w Żychlinie) za pomoc w przygotowaniu tematycznej ekspozycji książkowej na holu głównym ŻDK,

Przede wszystkim zaś dziękujemy Młodzieży i Nauczycielom za udział w dzisiejszym spotkaniu, podsumowującym Akcję Żonkile w ŻDK.
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
(opr. Renata Dziuba)

Skip to content