Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Przygotowania do Akcji Żonkile

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz jedenasty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Jest to forma upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. W tym roku Żychliński Dom Kultury włączył się do tej akcji i zaproponował dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 2 cykl zajęć, które odbędą się 17 i 19 kwietnia 2023.

12 kwietnia 2023 zaczęliśmy przygotowania do Akcji Żonkile – nasi Seniorzy, uczestnicy zajęć dyskusyjno-literackich Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowywali papierowe żonkile.Podczas pracy, kiedy ręce są zajęte, rozwiązują się języki, a w głowie pojawiają się wspomnienia… I tak przypomniało się, że całkiem niedaleko swój zakład krawiecki miał taki miły człowiek pochodzenia żydowskiego, że tam chodziło się robić poprawki… W Żychlinie, jak i w wielu miastach w Polsce, mieszkańcy pochodzenia żydowskiego odcisnęli swoje piętno…

W sobotę, 14 kwietnia 2023 nasza zaprzyjaźniona 46 Drużyna Harcerska Egida włączyła się w przygotowanie Akcji Żonkile! Razem z Harcerzami, którzy w co drugą sobotę organizują swoje zbiórki w Żychlińskim Domu Kultury, wykonywaliśmy papierowe żonkile, które wykorzystamy 19 kwietnia 2023, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasi młodzi przyjaciele wykonali kawał dobrej roboty i wypełnili żonkilami dużą torbę – dziękujemy za nieocenioną pomoc 😘😘😘 Wcześniej Seniorzy, teraz Harcerze – wszyscy z chęcią pomogli w wykonaniu symbolicznych, papierowych pamiątek. To wzruszające i piękne, że łączy nas pamięć, że łączy nas chęć działania. Dziękujemy.
(opr. R. Dziuba)

Skip to content