Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Warsztaty garncarskie w Żychlińskim Domu Kultury!

W lutym zaproponowaliśmy mieszkańcom złożone z dwóch części warsztaty garncarskie, w których wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci. Była to wyjątkowa okazja poznania tej wyjątkowej tradycji toczenia na kole garncarskim. Nasz gość, p. Łukasz Dzieciątkowski (z Pracowni Garncarskiej Teresa Dzieciątkowska w Czarnybrodzie) w ciekawy sposób opowiadał o tej niełatwej sztuce, którą w jego rodzinie uprawia się od pokoleń. Uczestnicy warsztatów mogli podczas dwóch spotkań dowiedzieć się jak powstają naczynia ceramiczne, jak długo trzeba pracować, aby wykonać dzbanuszek czy miseczkę, poznać kolejne etapy pracy nad naczyniami ceramicznymi.

Podczas pierwszego spotkania 10 lutego 2023 roku uczestnicy mogli spróbować swoich sił w formowaniu gliny. Każdy uformował ręcznie naczynie własnego projektu z gliny, która pochodzi z Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych i jak zapewniał nasz gość, jest surowcem najwyższej jakości. Każdy uczestnik warsztatów mógł również z pomocą prowadzącego warsztaty p. Łukasza Dzieciątkowskiego wytoczyć na kole garncarskim jedną z zaproponowanych form: dzbanuszek, kubeczek, miseczkę lub skarbonkę. Wykonane podczas warsztatów naczynia zostały następnie wysuszone i wypalone w piecu ceramicznym w Pracowni Garncarskiej, w której pracuje nasz gość.

Podczas drugiego spotkania, 18 lutego 2023 roku naczynia były gotowe do dalszej pracy. Razem z p. Łukaszem Dzieciatkowskim uczestnicy szlifowali swoje prace, aby odpowiednio przygotować je do malowania szkliwem. Kluczem do sukcesu było jak najdokładniejsze zeszlifowanie wszelkich nierówności i dokładnie pokrycie powierzchni szkliwem. Po nałożeniu dwóch warstw szkliwa prace zostały spakowane i zawiezione do Pracowni Garncarskiej w celu ponownego wypalenia, aby utrwalić szkliwo.

A dzisiaj, 21 lutego 2023 dotarła do Żychlińskiego Domu Kultury przesyłka od p. Łukasza z Pracowni Garncarskiej, a w niej naczynia wykonane przez uczestników naszych warsztatów! Popatrzcie tylko jakie są piękne…
Serdecznie dziękujemy p. Łukaszowi Dzieciątkowskiemu za poprowadzenie takich ciekawych i inspirujących warsztatów. Było nam bardzo miło gościć Pana w Żychlińskim Domu Kultury i mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Serdecznie pozdrawiamy!
(opr. R. Dziuba)

Skip to content