Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

„Les Miserables” na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi.

W piątek, 17 lutego 2023 zorganizowaliśmy wyjazd na spektakl „Les Miserables” („Nędznicy”) Ten światowej sławy musical Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila jest adaptacją „Nędzników”, arcydzieła Wiktora Hugo. Na tle burzliwego okresu francuskiej historii, zamętu powstania 1832 roku, rozgrywają się dramatyczne losy bohaterów, a przede wszystkim zbiegłego więźnia Jeana Valjeana, którego ściga bezkompromisowy inspektor Javert.  Valjean, skazany za kradzież chleba, doświadcza na wolności duchowej przemiany. Rozpoczyna nowe życie, opiekuje się osieroconą dziewczynką, ale nie może uciec od przeszłości.
Spektakl poruszał do głębi – piękna muzyka, wspaniałe występy solistów, dynamiczne sceny zbiorowe, chwytające za serce role dzieci, wyjątkowo oryginalna i pomysłowa scenografia, a przede wszystkim ponadczasowa fabuła, gdzie na plan pierwszy wysuwa się złożoność ludzkiej natury i uniwersalne przesłanie o sile dobra i miłości, gdyż jak mogliśmy usłyszeć w jednej z finałowych piosenek:
„Kto kocha całym sercem, ten spogląda Bogu w twarz”.

„Les Misérables” to musical wszech czasów, niemal wszystkie piosenki stały się przebojami, a dla nas szczególnie ważnym faktem jest, że w jego wersji, oglądanej przez nas w łódzkim Teatrze Muzycznym wystąpił nasz kolega, Maciej Dzięgielewski, z którym mamy przyjemność współpracować w Żychlińskim Domu Kultury. Jesteśmy niesamowicie dumni z Ciebie, Maćku i życzymy Tobie wielu równie wspaniałych spektakli!
(opr. R. Dziuba)

Skip to content