Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

A jak pszczół zabraknie…?

Na to i na wiele innych pytań odpowiedzi szukaliśmy podczas spotkania z edukatorem z firmy Modra Sova, który 25 stycznia 2023 przyjechał do nas, aby przybliżyć dzieciom ogromnie ważną rolę pszczół w globalnym ekosystemie. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy poznać bliżej pszczołę, małą bohaterkę, która należy do rodziny owadów zapylaczy, dzięki którym rośliny mogą owocować, a ludzie mogą z tychże owoców korzystać.

Nasz gość, pan Maciej, dla którego pszczelarstwo to jedna z życiowych pasji, w ciekawy sposób opowiadał o pszczołach, o ich zwyczajach życiowych, o zagrożeniach, jakie czyhają na pszczoły, o tym, jak wygląda praca pszczelarza, jak powstaje miód i jak jest zbierany. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć, jak zbudowany jest ul, jak wygląda wyposażenie pszczelarza, a nawet mogli przymierzyć strój ochronny, w jakim zazwyczaj pracuje się w pasiece.

Ciekawostki o pszczołach, które przedstawił pan Maciej były bardzo kształcące. Prelekcja była zilustrowana kolorowymi planszami, na których przedstawione były np. ule dzisiejsze i te, które stosowano kiedyś. Dodatkowo uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się więcej o produktach pszczelich, a nawet ich posmakować – spotkanie wzbogacone było również degustacją różnych miodów, wśród tych przysmaków był miód słonecznikowy czy eukaliptusowy, które w Polsce są rzadkością.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli wykonać samodzielnie świecę z węzy pszczelej – bawełniany knot zawija się w cienki arkusz węzy, najlepiej, jeśli będzie to ciasny rulonik i powstaje pięknie pachnąca świeca, wykonana z produktów naturalnych, posiadających bardzo pożądane walory zdrowotne. Dzieci z zapałem wykonywały świece, samodzielnie pakowały je w celofanowe torebki i ozdabiały kokardką. Będzie to miła pamiątka z dzisiejszego spotkania, albo miły prezent dla bliskiej osoby. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, a p. Maciejowi, naszemu gościowi za ciekawe i kształcące spotkanie.
(opr. R. Dziuba)

Skip to content