Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Świętujemy z flagą w sercu!

11 listopada 2022 o godzinie 17.00 spotkaliśmy się przed Żychlińskim Domem Kultury, aby przemaszerować w uroczystym pochodzie z wielką biało-czerwoną flagą. Mieszkańcy w licznym gronie przyjęli nasze zaproszenie do udziału w uroczystości, bardzo ucieszyła nas frekwencja i to, że zdecydowaliśmy się świętować rodzinnie – w przemarszu wzięli udział i starsi i młodsi, były dzieci wraz z rodzicami i dziadkami, byli harcerze, strażacy, przedstawiciele szkół, przedszkoli i instytucji miejskich. Na czele naszej kolumny pojawiły się narodowe flagi Polski i Ukrainy. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić naszą solidarność z naszymi sąsiadami, którzy bohatersko walczą w obronie niepodległości swojego kraju.

Wszyscy razem ustawiliśmy się po obu stronach uszytej specjalnie na tę okazję flagi i z towarzyszeniem muzyków z Leszczynka, którzy ze śpiewem poprowadzili pochód, przeszliśmy na fontannę miejską, gdzie Burmistrz Gminy Żychlin, p. Grzegorz Ambroziak powitał wszystkich przybyłych i zaprosił do wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wzruszająca i podniosła chwila, która na długo zapadnie wszystkim w pamięć. Pan Burmistrz w swoim wystąpieniu mówił o potrzebie jedności narodowej nie tylko od święta, o wolności, jako wartości, za którą ginęli nasi dziadkowie, o niepodległości, którą dzięki ofiarności poprzednich pokoleń możemy się cieszyć. Nic bowiem nie jest dane nam raz na zawsze, a kontekście tak dynamicznych czasów i gwałtownych przemian to, co tak cenne jak wolność i niepodległość, należy chronić i dbać o nie, w codziennej pracy na rzecz wspólnego dobra. Pan Burmistrz w ciepłych słowach podziękował wszystkim zebranym za obecność i poprosił o pomoc w złożeniu flagi, co wymagało trochę czasu, gdyż do złożenia było 50 metrów materiału.

Następnie mieszkańcy mogli wziąć udział w narodowym śpiewaniu, zainicjowanym przez chór działający przy Kościele pod wezwaniem Świętych apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie. Wysłuchaliśmy krótkiego koncertu złożonego z najpiękniejszych pieśni patriotycznych, a po koncercie Ksiądz Proboszcz Wiesław Frelek w obecności Pocztów Sztandarowych odprawił uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę.
Jako współorganizatorzy uroczystości chcieliśmy serdecznie podziękować Mieszkańcom naszego miasta za liczne przybycie i udział w przemarszu. Jesteśmy dumni i cieszymy się, że mogliśmy razem z Państwem świętować Niepodległość.
(opr. R. Dziuba)

Skip to content