Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Święto Plonów 2022 w Żychlinie

Święto Plonów zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie, gdzie we wspólnej modlitwie złożyliśmy dziękczynienie za tegoroczne żniwa i obfitość darów ziemi, podziękowaliśmy rolnikom za trud ich codziennej pracy. Mszę sprawowali Ksiądz proboszcz Wiesław Frelek oraz ks. Waldemar Marczak, proboszcz parafii Śleszyn. Oprawę wokalną Mszy przygotował Zespół Wokalno-Instrumentalny Śleszynianki. Zespół wykonał tradycyjne pieśni dożynkowe: „Niesiemy wian”, „Przynosimy plon”, „Błogosławiona dobroć”, „Żniwiarka”. W swoim kazaniu Ksiądz proboszcz pięknie mówił o naszym chlebie codziennym, który co prawda kupujemy w markecie, ale jest efektem ciężkiej pracy wielu osób, o czym nie powinniśmy zapominać. Wieńce dożynkowe oraz chleb poświęcone podczas mszy w uroczystym korowodzie zostały przeniesione na miejsce oficjalnych uroczystości na placu miejskim przy ulicy Łąkowej.

W pięknym, kolorowym, dożynkowym korowodzie ulicami naszego miasta przemaszerowali mieszkańcy gminy Żychlin. Młodzi i starsi, dorośli i dzieci… Korowód poprowadził Zespół Wokalno-Instrumentalny Śleszynianki z towarzyszącymi im muzykami: p. Mieczysławem Stańczykiem i p. Grzegorzem Dzięgielewskim. W pierwszym rzędzie orszaku z dumą i wzruszeniem kroczyli Starostowie tegorocznych dożynek – p. Monika Antczak, sołectwo Grabów i Stanisław Szymański, sołectwo Pasieka.

W uroczystym orszaku obecni byli włodarze naszej Gminy – Burmistrz Gminy Żychlin, p. Grzegorz Ambroziak, Zastępca Burmistrza Gminy Żychlin, p. Zbigniew Gałązka, Przewodnicząca Rady Miasta, p. Elżbieta Sikora i Radni Rady Miasta. Ze strony organizatorów nad sprawnym i bezpiecznym przemarszem czuwała p. Edyta Ledzion, Radna Powiatu Kutnowskiego, kierownik referatu Promocji w Żychlinie.

Święto plonów, często nazywane też dożynkami to największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. 4 września 2022 zaprosiliśmy mieszkańców miasta i gminy Żychlin do wspólnego obchodzenia tej radosnej uroczystości. Organizatorami tegorocznego święta są Urząd Gminy Żychlin oraz Żychliński Dom Kultury, a gospodarzem uroczystości jest Burmistrz Gminy Żychlin, p. Grzegorz Ambroziak. Uroczystość poprowadziła Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, która witając gości, podkreślała doniosłość dzisiejszego święta, dziękowała rolnikom za ich trud i codzienną pracę. Następnie na scenie pojawili się gospodarze dzisiejszego święta: Burmistrz Gminy Żychlin, p. Grzegorz Ambroziak oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej, p. Elżbieta Sikora. Pan Burmistrz powitał wszystkich obecnych i zarządził odśpiewanie hymnu państwowego. W przemówieniu p. Burmistrza nie zabrakło podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę, za codzienny trud, od którego tak wiele zależy. Zaprezentowano piękne wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa: Chochołów, Budzyń, Kruki, Żabików, Dobrzelin, Śleszyn, Czesławów, Buszkówek, Pacyna, a następnie Starostowie tegorocznych dożynek – Monika Antczak i Stanisław Szymański przekazali gospodarzom chleb. Następnie panie z Zespołu Śleszynianki i kół gospodyń wiejskich częstowały wszystkich gości chlebem i miodem, tak jak każe tradycja. Oficjalnej części obrzędu dożynkowego towarzyszyły pieśni i przyśpiewki w wykonaniu Śleszynianek.

Naszym oficjalnym obchodom towarzyszyły również atrakcje dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne. Mieszkańcy, ci młodsi i ci starsi chętnie korzystali z przygotowanych dzisiaj atrakcji.

Skoro Święto Plonów, to nie mogłoby się obyć bez koncertów i dobrej zabawy. Na naszej plenerowej scenie wystąpiły nasze niezawodne Śleszynianki oraz Zespół Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny.

Aby podtrzymać ludyczny charakter naszej uroczystości zostały zorganizowane zabawne konkursy, które poprowadziła p. Edyta Ledzion. Wszyscy – i uczestnicy i publiczność – bawili się doskonale.

Do nieco szalonej, dobrej zabawy naszą żychlińską społeczność porwał zespół Johny Band z Brennej. Było wiele tańca, śpiewu i dobrej zabawy!

Punktem kulminacyjnym naszego dożynkowego wieczoru był koncert zespołu Jagoda&Brylant. Zespół stanowi muzyczne rodzeństwo Agnieszka Mortka, występująca pod pseudonimem Jagoda oraz jej brat Przemek, znany jako Brylant. Nasi goście mieszkają w Radomiu z rodzicami i siostrą. Zespół porwał do wspólnej, radosnej zabawy naszą żychlińską publiczność. W końcu jak święto, to święto!

Na zakończenie tego długiego, ale pełnego wrażeń wieczoru na szaloną, taneczną wycieczkę naszą rozśpiewaną, rozbawioną, roztańczoną żychlińską publiczność zabrał DJ Mateusz Winiarski. Bawiliśmy się doskonale w ten wyjątkowy, świąteczny wieczór!
(opr. R. Dziuba)

Skip to content