Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Niech rozkwita i cieszy oczy – ogród deszczowy przy Żychlińskim Domu Kultury.

W ramach #WojewództwoŁódzkieOgrodemPolski, przez trzy miesiące, od lipca do września  2022 r. realizowany jest projekt pot tytułem „Powstrzymać suszę”. W 20 miejscach w Łódzkiem prowadzone są warsztaty dla mieszkańców m.in. o roślinach odpornych na suszę oraz o najskuteczniejszych sposobach zatrzymania wody opadowej w przyrodzie. Wspólnie ze specjalistami uczestnicy warsztatów tworzą ogród deszczowy w donicach. Powstają one na ogólnodostępnym terenie, zlokalizowanym przy budynkach użyteczności publicznej. Jest to pomysł, który ma pokazać mieszkańcom regionu, jak można zapobiegać skutkom suszy w środowisku.

Ogród deszczowy to instalacja tworzona, aby zatrzymywać wodę w miejscu opadu. Ogród zbiera wodę z dachu, pozwala ją gromadzić i bezpiecznie wykorzystywać, przy okazji pozytywnie wpływając na estetykę i mikroklimat otoczenia. Kompozycja wymaga podlewania jedynie w okresach długotrwałej suszy.

Zakładając ogród deszczowy pomagamy zapobiegać lokalnym podtopieniom i powodziom, przyczyniamy się do efektywnego wykorzystywania wody i jej oszczędzania oraz zwiększenia poziomu wód gruntowych. Ponadto, ogrody deszczowe zwiększają wilgotność powietrza, zmniejszają ilość zanieczyszczeń i podnoszą bioróżnorodność okolicy.

17 sierpnia, o godz.10 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach i zakładaliśmy ogród deszczowy przy północnej ścianie Żychlińskiego Domu Kultury. W warsztatach wzięli udział pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury oraz pracownicy Urzędu Gminy i podlegających mu miejskich i gminnych instytucji. Cieszymy się z naszego ogrodu deszczowego i mamy nadzieję, że będzie on miejscem przyjaznym dla środowiska i będzie cieszył oczy mieszkańców naszego miasta. Dziękujemy pomysłodawcom projektu i prowadzącym szkolenie oraz warsztaty specjalistom za dużą porcję cennej wiedzy na temat sposobów ochrony zasobów wody w Polsce.

Włodzimierz Rzeźnicki

Skip to content