Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Projektowo dbamy o kondycję

Ćwiczenia fizyczne i dbałość o kondycję były jednym z filarów realizowanego dzięki finansowemu wsparciu Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego projektu „Seniorze – ćwicz, twórz, działaj!” Aby zachęcić Seniorów do aktywności i zadbania o swoją formę, zaproponowaliśmy im zajęcia usprawniające z wykorzystaniem piłek rehabilitacyjnych oraz warsztaty jogi.

Bez względu na to ile masz lat, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup i czy odczuwasz jego bóle – ćwiczenia z piłką są bardzo wskazane. Nasza instruktorka, p. Donata Śnieć od razu z entuzjazmem włączyła się w przygotowanie propozycji ćwiczeń. Piłka jest odpowiednia dla osób borykających się z problemami kręgosłupa, jednak możemy ją stosować profilaktycznie, a wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przecież aktywność fizyczna jest potrzebna właściwie każdemu z nas. Odpowiedni trening to szansa na pozbycie się bólów mięśni lub kręgosłupa oraz zdrową i atrakcyjną sylwetkę. Kiedy w styczniu ogłaszaliśmy nabór do grupy, mieliśmy troszkę obaw, czy Seniorzy będą zainteresowani takim rodzajem ćwiczeń. Okazało się, że chętnych jest tyle, że musieliśmy utworzyć dwie grupy.

Druga propozycja zajęć, czyli warsztaty jogi przyszła z czasem. Początkowo pomysł był trochę inny, ale uznaliśmy, że joga będzie lepszą propozycją. Udało nam się pozyskać do współpracy wyjątkowego instruktora, p. Zbigniewa Majera z Centrum Hatha Jogi w Łowiczu, które powstało w 2010 roku. Okazało się, że i na zajęcia jogi zebrała się duża grupa chętnych, co utwierdziło nas w przekonaniu, że był to dobry pomysł.

Podczas zajęć okazało się również, że Zbyszek jest nauczycielem wymagającym, ale  potrafi dostosować poziom praktyki do możliwości uczniów. Prowadząc zajęcia, rozwija w uczniach zmysł obserwacji, a precyzja w wykonywaniu pozycji jest dla niego kluczowa. Daje więc jasne, klarowne wskazówki w celu uzyskania odpowiedniej akcji w asanach. Wszystko to sprawia że uczniowie są zdolni do skutecznego przepracowywania własnych ograniczeń. Zbyszek o swojej przygodzie z jogą mówi, że „pierwszy kontakt z jogą to udział w kameralnych zajęciach prowadzonych przez Annę Dyło, jesienią 2004r. Zajęcia te rozbudzały ciekawość, motywowały, były znakomitym przygotowaniem do zgłębiania tematu, jakim jest hatha-joga. Z czasem, za sprawą regularnej praktyki pod okiem Michała Szczepanika, ta początkowa ciekawość przeobraziła się w pasję”. Mamy nadzieję, że pasja do dbania o kondycję psychofizyczną została zaszczepiona również w uczestnikach naszego projektu.

Wszystkim Seniorom zaangażowanym w zajęcia fizyczne w ramach naszego projektu serdecznie dziękujemy. Podziwiamy Wasz entuzjazm i zaangażowanie – postaramy się, żeby zajęcia, które przypadły Wam do gustu trafiły na stałe do naszej oferty zajęć dla seniorów, ale nie tylko – zarówno joga, jak i gimnastyka z piłkami są dla wszystkich – zapraszamy zainteresowane osoby po wakacjach do Żychlińskiego Domu Kultury.
(opr. Renata Dziuba)

Skip to content