Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Zajęcia taneczne w ramach projektu „Seniorze-ćwicz, twórz, działaj!”

Od lutego do maja realizowaliśmy zadania ujęte w projekcie „Seniorze – ćwicz, twórz, działaj!”, który został sfinansowany ze środków Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego. W ramach projektu zaproponowaliśmy Seniorom udział w warsztatach tańca towarzyskiego i użytkowego. Taniec jest bardzo wdzięczną formą aktywności i liczyliśmy, że ta propozycja spotka się z zainteresowaniem. Nie myliliśmy się i bez problemu udało nam się zebrać dużo grupę uczestników. Na początku grupa liczyła 18 chętnych, jednak ze względu na problemy zdrowotne i osobiste czwórka uczestników wycofała się.

Regularnie na zajęcia uczęszczało 14 osób. Pierwsze zajęcia to oczywiście trochę tremy, niepewności – pytania „czy sobie poradzę?”, „czy to nie jest śmieszne w moim wieku?” Nie pozwalaliśmy, żeby takie wątpliwości towarzyszyły naszym Seniorom – najważniejsze jest chcieć, a wiek to przecież tylko liczba. A nasza instruktorka, prowadząca zajęcia p. Joanna Gąsiorowska, swoim optymizmem, energią i miłością do tańca błyskawicznie przekonała do siebie Seniorów.

W ramach naszych warsztatów Seniorzy poznawali zarówno tańce klasyczne, jak walc wiedeński jak i tance latynoamerykańskie, jak cha-cha. Nauczyli się również podstawowych kroków i figur bachaty. Nasza instruktorka, Joasia była zachwycona zaangażowaniem i entuzjazmem Seniorów zaangażowanych w zajęcia. Z przyjemnością słuchaliśmy, kiedy mówiła, że nie może doczekać się tych spotkań. I z drugiej strony też dochodziły do nas głosy, jak fajnie jest na zajęciach i jaką przyjemność sprawiają naszej grupie te taneczne ćwiczenia.

Obserwowaliśmy ich wspólną pracę z radością i dumą. Jak pracują nad układem choreograficznym, jak powtarzają kroki, jak pilnie ćwiczą pod okiem Asi… I zaczęło powstawać coś pięknego – coś stworzonego razem, coś wypracowanego dzięki chęciom i zaangażowaniu. Wspólny układ taneczny, piękna choreografia, łącząca w sobie wszystkie poznane elementy i walca, i bachatę i ch-chę. Mogliśmy zobaczyć efekt pracy całej naszej grupy podczas uroczystości zakończenia zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz podsumowania projektu „Seniorze-ćwicz, twórz, działaj!” w sobotę 4 czerwca 2022 roku.
(opr. Renata Dziuba)

Skip to content