Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Podsumowujemy nasze działania z Seniorami!

Rok 2022 dla naszych Seniorów upłynął pod znakiem bardzo intensywnych i efektownych działań. Działo się bardzo dużo, zarówno na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak również w ramach realizowanego w Żychlińskim Domu Kultury projektu „Seniorze-ćwicz, twórz, działaj!” Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego.

4 czerwca 2022 roku zaprezentowaliśmy lokalnej społeczności efekty naszych działań w ramach projektu i przy tej miłej okazji podsumowaliśmy działania oraz całoroczną pracę na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Żychlinie. Nie spodziewaliśmy się, że z tej okazji będzie tak wiele wzruszeń, tyle ciepłych słów, tyle dobrych łez… Ale po kolei…

Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia – ponownie zaprezentowaliśmy nasze przedstawienie, tym razem dorosłej publiczności. Przedstawienie powstało w ramach projektu, a perypetie Rycerza, Konia, Smoka i innych postaci bajkowych rozbawiły naszą publiczność, a i aktorom prezentującym się na scenie sprawiły równie wiele frajdy. Ku naszej radości Teatralna Grupa Seniorów zaprezentowała swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Jesteśmy dumni mogąc obserwować ich postępy i rozwijające się umiejętności. Praca z tak zaangażowanymi i utalentowanymi ludźmi to zawsze ogromna przyjemność.

Ale nasi Seniorzy to ludzie utalentowani nie tylko wokalnie i aktorsko. Podczas uroczystości mogliśmy podziwiać prace plastyczne wykonane podczas zajęć Akademii Rysunku i Malarstwa i Mozaiki szklanej, realizowane w ramach projektu. Zajęcia prowadziła p. Joanna Cieniewska, instruktor Żychlińskiego Domu Kultury. W ramach projektu powstały piękne szkice martwej natury – Seniorzy poznali podstawy szkicowania i rysowania ołówkiem, potem nauczyli się techniki lawowania tuszem, żeby na koniec zajęć wykonać obraz malowany farbami akrylowymi. Drugą ekspozycją zaprezentowaną publiczności były przepiękne mozaiki wykonane przez Seniorów w ramach projektu. Mozaika to wymagająca i trudna technika, gdzie liczy się cierpliwość, dokładność i precyzja. Ale efekty są zachwycające, co zgodnie podkreślali odwiedzający wystawę.

Kolejną wystawą do podziwiania była wystawa prac z rękodzieła artystycznego wykonanych przez uczestniczki zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem p. Iwony Pełki. Różnorodne techniki, przekrojowa tematyka prac, staranność wykonania – to wszystko wywoływało okrzyki zachwytu wśród oglądających wystawę.

Ważnym punktem naszej uroczystości było podsumowanie projektu „Seniorze-ćwicz, twórz, działaj!”. W przygotowanej prezentacji krótko omówione zostały kolejne moduły działań projektowych, zaprezentowane zdjęcia z realizacji wybranych etapów projektu i jeszcze jedna miła niespodzianka – nagranie układu choreograficznego przygotowane na warsztatach z tańca towarzyskiego i użytkowego, prowadzonych w ramach projektu przez p. Joannę Gąsiorowską.

Po części oficjalnej przyszedł czas na podziękowania i wręczenie pamiątkowych dyplomów dla uczestników projektu i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słodką niespodzianką na zakończenie naszej uroczystości był przepyszny tort.

Wzruszeniom nie było końca, a ponieważ z naszymi Seniorami zżyliśmy się jak z najbliższą rodziną, trudno było rozstać się. Słyszeliśmy wiele dobrych i miłych słów: „będziemy tęsknić”, „niech wakacje miną jak najszybciej”, „kiedy realizujemy następny projekt?” My też mamy nadzieję na jeszcze niejeden projekt – z takimi wspaniałymi ludźmi można góry przenosić. Czekamy z niecierpliwością na nowy rok i nowe wspólne działania – wszystkiego dobrego, kochani!
(opr. Renata Dziuba)

Skip to content