Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Bajkowe perypetie na scenie Żychlińskiego Domu Kultury

W Żychlińskim Domu Kultury od lutego do maja trwały intensywne prace nad przygotowaniem spektaklu przez Seniorów, uczestników projektu „Seniorze – ćwicz, twórz, działaj!”. Przypomnę, że projekt ten realizowany był w naszym domu kultury dzięki wsparciu Fundacji BGK im. J.K.Steczkowskiego i w jego realizację zaangażowała się bardzo aktywna grupa Seniorów, wokalnie i teatralnie uzdolnionych.

Zdjęcie z próby 14 maja 2022

Nad przygotowaniem spektaklu czuwali instruktorzy – aktor, p. Jarosław Rosiński oraz p. Maciej Dzięgielewski, prowadzący w Żychlińskim Domu Kultury zajęcia wokalne. Obaj panowie zdecydowali, że oryginalnym pomysłem będzie przygotowanie bajkowego przedstawienia dla dzieci z piosenkami i z wykorzystaniem masek oraz elementów spektaklu lalkowego. Pomysł ten natychmiast „kupili” nasi Seniorzy i z ogromną werwą zaangażowali się w realizację przedstawienia.

Zdjęcie z próby 14 maja 2022
Zajęcia wokalne z dnia 2 czerwca 2022

Oczywiście przedstawienie wymagało również przygotowania oprawy scenicznej – w przygotowanie kostiumów i masek zaangażowane zostały nasze utalentowane koleżanki z pracowni plastycznej, p. Joanna Cieniewska i Iwona Pełka. Symboliczne elementy dekoracji wykonał p. Andrzej Trzaskowski, a pozostali Seniorzy z grupy teatralnej dzielnie mu w tym sekundowali.

Zdjęcie z próby, 2 czerwca 2022

Ten niezwykły spektakl miał swoją premierę 3 czerwca 2022. Miał być niespodzianką dla dzieci z okazji ich święta – do obejrzenia przedstawienia zaprosiliśmy dzieci z przedszkoli z terenu Gminy Żychlin.

Z niecierpliwością i lekką tremą nasi Seniorzy czekali na dzieci, żeby zaprezentować im zabawną, ilustrowaną piosenkami opowieść o przygodach bajkowych bohaterów – Rycerzu i Koniu, którzy szukali się nawzajem, żeby stworzyć zgrany duet, o głodnym i wybrednym Smoku, o grupie Trzech Łotrów, którzy uważali się za trzech Robin Hoodów, o Myszce, która chciała, żeby się jej bać, o Królewnie, która bardzo chciała wyjść za mąż, o Czarodzieju, któremu nie bardzo wychodziło przepowiadanie przyszłości i Mówiącym Drzewie, które przypomniało wszystkim, jak ważne są marzenia…


Dzieci uważnie oglądały rozgrywające się na scenie wydarzenia. Cudownie było obserwować ich interakcje z naszymi aktorami, to jak żywiołowo reagowały, jak odpowiadały na pytania ze sceny. Jeszcze bardziej cudownie było oglądać naszych Seniorów, którzy włożyli w występ swoje całe wielkie serca i bawili się na scenie tak dobrze, jak dzieci na widowni. Wszystko zza kulis oglądali twórcy spektaklu, p. Jarosław Rosiński i p. Maciej Dzięgielewski, który akompaniował podczas spektaklu oraz p. Włodzimierz Rzeźnicki, który przygotował oprawę techniczną przedstawienia, p. Joanna Cieniewska i p. Iwona Pełka, które czuwały nad kostiumami i rekwizytami. Wszyscy mieliśmy na twarzach szerokie uśmiechy, a w oczach łzy wzruszenia, że tak wspaniale się udała nasza niespodzianka, którą przygotowaliśmy dla dzieci z okazji ich święta. A dzieci też miały dla nas wspaniałą niespodziankę – podziękowanie, które wręczyły na scenie naszym kochanym Seniorom – był to przepiękny i wzruszający moment.
(opr. Renata Dziuba)

Skip to content