Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Święto Żychlina – rozpoczęcie

Tegoroczne Święto Żychlina rozpoczęliśmy koncertem polsko-ukraińskim przygotowanym przez pracowników Żychlińskiego Domu Kultury i dzieci uczestniczących w zajęciach sekcji wokalnej oraz tanecznej działającej w naszym ośrodku.

Pogoda bardzo mocno pomieszała nam szyki, z tego względu część koncertowa musiała odbyć się w środku. Do końca mieliśmy nadzieję, że może jednak warunki pozwolą nam wyjść z koncertami na zewnątrz, jednak kapryśna i surowa pogoda spowodowały, że trudna decyzja musiała zostać podjęta i z bólem serca przenieśliśmy wydarzenie na salę widowiskową Żychlińskiego Domu Kultury.

Koncert polsko-ukraiński rozpoczęliśmy kilka minut po godzinie 16.00 – otworzyli go p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin i p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury. Pani Dyrektor podkreślała, że przygotowując koncert, chcieliśmy okazać solidarność pomiędzy narodami Polski i Ukrainy i chcieliśmy stworzyć możliwość do wymiany miedzykulturowej pomiędzy nami a naszymi gośćmi z Ukrainy.

Jako pierwsza wystąpiła Nina Kramarenko, pracownik Żychlińskiego Domu Kultury. Nina pochodzi z Ukrainy, urodziła się w wielodzietnej rodzinie w niewielkiej miejscowości Nowa Kahowka. Z wykształcenia jest nauczycielem nauczania początkowego. Jest szczęśliwą żoną, matką i babcią, w wolnym czasie lubi śpiewać, szydełkować, wyszywać. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy w jej wykonaniu pięknej, ukraińskiej piosenki „Nagietki”. Po występie Niny na scenie pojawiły się dziewczynki z sekcji wokalnej, którą prowadzi p. Maciej Dzięgielewski – Natalka Owczarek zaśpiewała piosenkę „Śpiewam i tańczę”, a Alicja Dmowska zaprezentowała się przed publicznością w piosence „Drzwi do kariery”. Następnie na scenie pojawiły się dziewczynki z grupy tanecznej z Żychlińskiego Domu Kultury prowadzonej przez p. Joannę Gąsiorowską ze Street Dance Kutno. Na początek swój układ zaprezentowały Nikola Ciężarek i Natalia Wypych oraz Klara Kuciapska i Weronika Kuchar, a po tych dwóch solowych występach zaprezentowała się cała grupa – „Energy Dance” w składzie: Nikola Ciężarek, Natalia Wypych, Klara Kuciapska, Weronika Kuchar, Blanka Cieślak, Emilia Zawada, Sara Parzęcka, Uliana Oliinyk, Zuzanna Szczepaniak, Kalina Pawlik, Kalina Pawlik, Zuzanna Wawrzyniak, Roksana Tatrocka.

Po pokazie tanecznym kolejne młode wokalistki zaprezentowały się w swoich piosenkach – Michalina Śmigielska zaprezentowała utwór „Cud w szafie”, a Oliwia Sobierańska zaśpiewała piosenkę „Kiedy jesteś tu”. Obydwie dziewczynki są uczestniczkami zajęć wokalnych w Żychlińskim Domu Kultury prowadzonych przez p. Macieja Dzięgielewskiego. Na zakończenie koncertu raz jeszcze zobaczyliśmy na scenie Ninę Kramarenko i wysłuchaliśmy w jej wykonaniu piosenkę „W wiśniowym sadzie”, a potem przed publicznością pojawił się Maciej Dzięgielewski, który przygotował ten koncert, a potem wszyscy wykonawcy zostali zaproszeni do wspólnego wykonania piosenki „Chodź, pomaluj mój świat”, która stała się symbolem i naszego koncertu i jedności pomiędzy nami i gośćmi z Ukrainy.
Po piosence finałowej i podziękowaniach dla wykonawców, które ze sceny złożyli p. Burmistrz i p. Dyrektor na scenie pojawiła się kapela „Dobrzeliniacy”, bez której nie można wyobrazić sobie Święta Żychlina i zaprezentowała kilka swoich utworów. Z przyjemnością przypomnieliśmy publiczności, że Kapela nagrała płytę pod tytułem „Kapela Dobrzeliniacy do tańca”, którą można było w tym dniu kupić.

Wszyscy wykonawcy zostali docenieni przez publiczność ciepłymi i gromkimi brawami, dla wszystkich również znalazły się upominki od sponsorów – chipsy od Kellogg’s oraz czekolady od Union Chocolate.
(opr. Renata Dziuba)

Skip to content