Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Wernisaż wystawy „Śladami żychlińskich Żydów”

W dniu 23 maja 2022 roku w Żychlińskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „Śladami żychlińskich Żydów” zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Archiwum Państwowe Oddział w Kutnie przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Historii Żychlina. Na wernisażu można było wysłuchać wystąpienia Anny Wrzesińskiej, p. prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina i obejrzeć przygotowaną przez nią prezentację multimedialną na temat losów żychlińskiej społeczności żydowskiej.

Z ramienia organizatorów – Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zgromadzonych przywitała p. Bożena Gajewska. Opowiedziała o idei wystawy, będącej częścią projektu realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, podkreślając przy tym, jak istotną sprawą jest pielęgnowanie historii regionu i jej dokumentowanie dla przyszłych pokoleń i dla integracji społeczeństwa lokalnego.

Zarówno z prelekcji p. Anny Wrzesińskiej jak i wystawy można było dowiedzieć wielu interesujących faktów na temat losów Żydów mieszkających na terenie miasta Żychlina. Bardzo miłymi gośćmi na wernisażu byli pan Józef Staszewski, świadek historii, bardzo już wiekowy, ale pomimo sędziwego wieku chętnie uczestniczący w spotkaniach, również z młodzieżą oraz p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin, który objął patronatem wystawę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Żychlińskiego Domu Kultury – wystawa jest dostępna dla oglądających w godzinach otwarcia domu kultury od 23 maja do 22 czerwca 2022.
(R. Dziuba)

Skip to content