Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Świąteczne spotkanie z Dziećmi – warsztaty artystyczno-edukacyjne

W ubiegły wtorek, 12 kwietnia 2022 Żychliński Dom Kultury odwiedzili bardzo mili goście – uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Nr 1 w Żychlinie, które wzięły udział w pierwszym z cyklu trzech warsztatów artystyczno – edukacyjnych, przygotowanych przez pracowników Żychlińskiego Domu Kultury, p. Joannę Cieniewską i Renatę Dziubę.

Wtorkowe spotkanie dotyczyło zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Postanowiliśmy przypomnieć sobie i dzieciom najważniejsze tradycje związane z tymi świętami, a przy okazji dowiedzieć się o tych mniej znanych, a ciekawych zwyczajach, jakie kultywuje się jeszcze w różnych regionach naszego kraju. Warsztaty rozpoczęły się od wspólnego rozwiązania świątecznej krzyżówki, która wprowadziła dzieci w temat spotkania. Potem w krótkiej pogadance, ilustrowanej prezentacją multimedialną, dowiedzieliśmy się jakie magiczne właściwości ma wielkanocna palemka, jakie potrawy muszą trafić do świątecznego koszyczka i jakie są najważniejsze symbole świąteczne. Poznaliśmy także zwyczaje wielkanocne z kilku regionów Polski – na czym polega śląski śmiergurst, czym są podkrakowskie pucheroki, a także przekonaliśmy się, że Siuda Baba wcale nie jest taka straszna…

Po wysłuchaniu pogadanki dzieci z werwą zabrały się do wykonania pracy plastycznej, którą przygotowaliśmy na nasze warsztaty. Z papierowych talerzyków i kawałów papieru dzieci mogły wykonać zabawny koszyczek, który może stanowić ciekawą świąteczną dekorację. Poszły w ruch farby, pędzle, nożyczki, kleje… a potem powstały wspaniałe koszyczki, a w nich piękne, pomysłowo pomalowane jajeczka! Miło było patrzeć na pracujące z zapałem dzieci i podziwiać wykonane przez nich dzieła.

Na zakończenie warsztatów p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury wręczyła dzieciom egzemplarze naszej kolorowanki „Cztery pory roku z Żedekusiem”.

Bardzo cieszymy się, że dzieci i nauczyciele przyjęli nasze zaproszenie. To był bardzo miły i twórczy czas spędzony razem. Wszystkim dzieciom, które wzięły udział w naszych warsztatach dziękujemy za obecność i zaangażowanie, Paniom Annie Wojtalewicz i Izabeli Michalak za pomoc i życzliwość. Dla całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia pięknych, ciepłych, radosnych Świąt Wielkanocnych od Dyrekcji i Pracowników Żychlińskiego Domu Kultury.

Skip to content