Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

MISS SAIGON

W piątek 18 marca 2022 razem z uczestnikami projektu „Seniorze – twórz, ćwicz, działaj!” mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć przepiękny spektakl „Miss Saigon” w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Chcemy podkreślić, że wyjazd do Teatru był jednym z działań zaplanowanych w ramach tego projektu, którego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji BGK im. J. K.Steczkowskiego.

„Miss Saigon” to jeden z tych musicali, które poruszają od pierwszych dźwięków muzyki. To niezwykła i tragiczna historia miłości, kolejny wielki przebój Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila, autorów „Les Misérables”. 

„Miss Saigon” zwana jest współczesną wersją „Madame Butterfly”, autorzy twierdzą jednak, że inspiracją dla nich nie była opera Pucciniego, a zdjęcie, które Claude-Michel Schönberg przypadkiem zobaczył w gazecie. Przedstawiało ono wietnamską kobietę, która ze ściągniętą bólem twarzą oddaje swoją córkę żołnierzowi opuszczającemu bazę wojskową pod Sajgonem. W Ameryce dziecko czekało lepsze życie niż to dane innym bui doi, dzieciom Wietnamek i Amerykanów, prześladowanym w komunistycznym Wietnamie. Dzięki temu zdjęciu powstał przejmujący, jeden z najpiękniejszych musicali wszech czasów.

Akcja „Miss Saigon” rozpoczyna się w 1975 roku, w czasie wojny w Wietnamie, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata wydawały się w gwałtowny sposób koncentrować w jednym mieście – Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej sierocie, kelnerce w barze i prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością. 

Prapremiera odbyła się na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć grany był na Broadwayu w Nowym Jorku – w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i tę pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi.
(informacje ze strony www.teatr-muzyczny.lodz.pl )

Byliśmy ogromnie poruszeni, mogąc oglądać na scenie tę przepiękną i przejmującą historię, tym bardziej, że już w sobotę, 26 marca 2022 będziemy gościć w Żychlińskim Domu Kultury wspaniałych aktorów Teatru Muzycznego w Łodzi – Sylwię Banasik-Smulską i Karola Smulskiego, którzy będą Jurorami w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej „Czas na Piosenkę!” organizowanym przez nasz Dom Kultury. Wspaniałe głosy, przepiękne wykonania, efekty specjalne – wszystko to sprawiło, że wracaliśmy do domu zachwyceni, pełni wzruszeń i dumni. Dumni, bo nasz kolega, Maciej Dzięgielewski, który jest instruktorem w Żychlińskim Domu Kultury dołączył do Zespołu Teatru Muzycznego w Łodzi i mogliśmy zobaczyć go na deskach Teatru.

Maćku, gratulujemy Ci z całego serca!

Włodzimierz Rzeźnicki

Skip to content