Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Biesiadne Babie Lato z Kulturą – podsumowanie IV Biesiady z Kulturą

Biesiadne Babie z Kulturą to propozycja Żychlińskiego Domu Kultury na przywitanie jesieni, Definitywnie skończyło się lato, co potwierdziła iście jesienna pogoda, która jednak nie odstraszyła publiczności, która przybyła do nas w niedzielę, 19 września 2021.
Imprezę rozpoczęliśmy IV Biesiadą z Kulturą. Jest to jeden ze stałych punktów naszego kalendarza wydarzeń, jest to przegląd amatorskich zespołów z różnych ośrodków kultury, które chcą zaprezentować swoje umiejętności wokalno-instrumentalne. Zebranych gości przywitali Burmistrz Gminy Żychlin, p. Grzegorz Ambroziak i Przewodnicząca Rady Gminy, p. Elżbieta Sikora. Pan Burmistrz objął honorowym patronatem Biesiadę z Kulturą organizowaną przez Żychliński Dom Kultury, a patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal informacyjny e-Kutno, za co składamy serdeczne podziękowania.
Serdecznie dziękujemy za obecność na naszej Biesiadzie Pani Magdalenie Krupińskiej-Kotulskiej, Wicestaroście Powiatu Kutnowskiego oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu, Pana Markowi Ciapała i Radnej Powiatowej, Pani Edycie Ledzion.

Planując tegoroczną Biesiadę z Kulturą postanowiliśmy przygotować dla naszych gości niespodziankę. Wykonaliśmy jako zespół „Qulturalni” kilka piosenek. Teraz na własnej skórze przekonaliśmy się, że występy przed publicznością to bardzo wymagające i stresujące wydarzenie. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i wyrozumiałość dla naszych „umiejętności” wokalnych.

Jako pierwszy na naszej scenie zaprezentował się grający amatorsko na harmonijce ustnej, pan Tadeusz Kafarski jest częstym uczestnikiem naszych przeglądów muzycznych. To muzyk amator, który szczególnie upodobał sobie ten instrument i bardzo chętnie prezentuje swoje umiejętności podczas przeglądów i festiwali muzycznych.

Nasze zaproszenie do IV Biesiady z Kulturą przyjął również zespół Wesołe Pleckowianki reprezentujący Gminę Bedlno. Początki zespołu „Wesołe Pleckowianki” wiążą się z działalnością Koła Gospodyń wiejskich, które powstało w 2012 roku. Jego założycielką i kierownikiem jest Monika Dzięgielewska. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie. Zespół poprzez swoją działalność popularyzuje piosenki biesiadne i ludowej. Mimo niedługiej historii zespół może się pochwalić bogatym dorobkiem artystycznym, zdobywał też liczne nagrody i wyróżnienia.


Staramy się, żeby nasze przeglądy muzyczne łączyły pokolenia. Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodej wokalistki, Mai Banachowskiej. Maja to utalentowana wokalnie dziewczynka, która uczęszcza do Akademii Śpiewu Kookaburra Studio w Łodzi oraz na zajęcia organizowane przez Żychliński Dom Kultury. Jest laureatką licznych Ogólnopolskich i Międzynarodowych konkursów, między innymi otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Piosenki Świątecznej organizowanym przez Fundację Diamentowy Głos, była finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Rozrywkowej Firaleja Gwiazd, Międzynarodowego konkursu Open Gdynia 2021 i wielu innych. Jesteśmy dumni z osiągnięć Mai i życzymy wielu sukcesów, zwłaszcza że rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej.

Jako kolejny na naszej scenie pojawił się Zespół Ludowy „Grzybowianki” przy Stowarzyszeniu „Nasza przyszłość Słubic i okolic”. Zespół powstał w 1987 roku i od tego czasu odnosił wiele sukcesów w propagowaniu muzyki ludowej. W roku 2002 zespół został odznaczony medalem „Zasłużony dla powiatu” przez Starostę płockiego, p. Michała Boszko. W 2012 zespół nagrał płytę „Pieśni i przyśpiewki ludowe”, również w tym samym roku zespół został wyróżniony medalem pamiątkowym „Pro Mazowia” przez Marszałka województwa mazowieckiego p. Adama Struzika. „Grzybowianki ” są z nami niemal na każdym naszym przeglądzie, dziękujemy, że i dzisiaj Jest nam bardzo miło, że mogliśmy gościć Was u nas. Dziękujemy za wspaniały występ i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

Z przyjemnością witamy na naszej scenie po raz pierwszy zespół Sing-Sing działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżanowie. Jest nam bardzo miło, że zdecydowali się Państwo przyjąć nasze zaproszenie i mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze przy okazji kolejnych naszych przeglądów. Zespół powstał w 2020 roku. W repertuarze zespołu są pieśni i piosenki z gatunku muzyki rozrywkowej jak i ludowej. Zespołowi towarzyszył pan Cezary Górczyński, prowadzący zespół i grający na saksofonie tenorowym. Bardzo się cieszymy z Waszej obecności podczas naszej Biesiady. Dziękujemy za piękny występ!

Na naszej Biesiadzie nie mogło zabraknąć naszych kochanych „Śleszynianek. Zespół „Śleszynianki” to reaktywowany w 2019 roku wielopokoleniowy zespół wokalny, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Śleszynie pod patronatem Żychlińskiego Domu Kultury. Zespół wielokrotnie występował w lokalnych przeglądach i festiwalach muzyki ludowej. W 2020 roku zdobył nagrodę za zajęcie I miejsca w Konkursie na najpiękniejszą przyśpiewkę dożynkową organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz zdobył wyróżnienie w I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” w Leszczynku w sierpniu 2021 roku. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i gratulujemy wspaniałego występu!

Z Gminnego Ośrodka Kultury ze Strzelec przyjechali do nas wspaniali wykonawcy. Zespół „Śpiewaczy” Klonowianki działa od 2007 roku i kultywuje muzykę z regionu Kujaw. Może pochwalić się licznymi występami na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Zespół „Klonowianki” reprezentuje Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach, a kierownikiem zespołu jest Pani Alicja Solarska. Drugim zespołem, który zaprezentował się podczas IV Biesiady z Kulturą jest zespół śpiewaczy „Strzelce, działający od 1989 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. W roku 2013 zespół został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. Zespół występuje na wielu festiwalach i przeglądach w całej Polsce, gościł również na występach na Litwie. Zespół „Strzelce” kultywuje tradycje folklorystyczne sannicko-gostynińskie. Kierownikiem Zespołu jest Pani Ewa Karbowska. Serdecznie dziękujemy za Państwa obecność podczas naszej Biesiady i wspaniałe wykonania piosenek.

Miło nam było gościć na naszej scenie solistkę, Panią Zofię Wójcik. Pani Zofia przez wiele lat śpiewała w chórach, a także wielokrotnie występowała w wokalnych festiwalach i przeglądach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Zdunach. Pani Zofio, z całego serca dziękujemy za wspaniałe wykonania piosenek. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze na kolejnych przeglądach w Żychlińskim Domu Kultury.

Biesiada z Kulturą nie mogłaby się odbyć bez naszego Zespołu wokalno-instrumentalnego „Melodia”. Zespół działa od ponad 20 lat w Żychlińskim Domu Kultury. Skład zespołu przez lata ulegał zmianie, najwytrwalsi pozostali do dzisiaj. Pierwszym instruktorem muzycznym był p. Roman Baranowski. Przez lata zespół z sukcesami reprezentował Gminę Żychlin i Żychliński Dom Kultury na imprezach lokalnych, powiatowych, wojewódzkich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Obecnie zespół prowadzi p. Grzegorz Dzięgielewski.

Miło było nam gościć na naszej scenie Zespół wokalny Wrzos, reprezentujący Bibliotekę Publiczną i Dom Kultury Gminy Zduny. Zespół powstał w 2004 roku i w swoim repertuarze posiada utwory biesiadne, ludowe, patriotyczne, kościelne, a także folklor warszawski i cygański. Niezmiernie nam miło, że przyjęliście Państwo zaproszenie na naszą IV Biesiadę z Kulturą. Dziękujemy za przepiękne wykonania piosenek, życzymy wielu sukcesów i mamy nadzieję, na kolejne spotkanie na następnej Biesiadzie.

Jako ostatni na naszej scenie zaprezentowała się Kapela „Po kopie” Kapela w skłądzie Roman Baranowski, Mieczysław Cichocki i Mieczysław Stańczyk działa od pięciu lat. Powstała na bazie już nieistniejacych zespołów wokalno-instrumentalnych. Najnowszym osiągnięciem Kapeli jest zajęcie III miejsca w I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” w Leszczynku w 2021 roku. Serdecznie Wam dziękujemy, Panowie za występ na IV Biesiadzie z Kulturą. Życzymy wielu sukcesów.

IV Biesiada z Kulturą zakończyła się występem naszego prowadzącego, Macieja Dzięgielewskiego, studenta 5 roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Sztuk Scenicznych. Maciej prowadzi w Żychlińskim Domu Kultury zajęcia wokalne, serdecznie zapraszamy dzieci na zajęcia grupowe i indywidualne

Wszystkich uczestników Biesiady pożegnali p. Grzegorz Ambroziak, Burmistrz Gminy Żychlin, p. Elżbieta Sikora, Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom IV Biesiady z Kulturą za wspaniałe występy, pozytywne emocje i radość, jaką wnieśliście w ten pochmurny, chłodny dzień. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Was w Żychlinie i nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

Skip to content