Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Zakończenie realizacji projektu „Obudź w sobie ekologa!”

Nasz projekt „Obudź w sobie ekologa!” finansowany ze środków Fundacji ORLEN i realizowany w Żychlińskim Domu Kultury dobiegł końca. 20 października 2020 zostały wręczone zostały nagrody dla laureatów Konkursu Ekologicznego „Eko-Wiedza 2020” online.

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i panujący reżim sanitarny musieliśmy dość mocno zmodyfikować nasze plany… Ale po kolei….

Kiedy otrzymaliśmy wiadomość o przyznaniu nam grantu przez Fundację ORLEN nasza radość była ogromna. Cieszyliśmy się, że nasz projekt znalazł się w grupie wybranych projektów i z wielkim entuzjazmem przystąpiliśmy do jego realizacji. Zaczęliśmy od przygotowań plakatów, regulaminów zaplanowanych konkursów, kart zgłoszeniowych, stosownych oświadczeń…

Wreszcie z radością mogliśmy ogłosić rozpoczęcie projektu, opublikować plakaty oraz regulaminy, dostarczyć pakiety informujące o działaniach projektowych do szkół i niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze zgłoszenia.

Jako pierwsze miały być realizowane Konkurs Plastyczny „Ziemia dla nas, my dla Ziemi” oraz Rodzinny Konkurs Ekologiczny „Eko-Moda 2020” . Zaplanowaliśmy tyle atrakcji, miał być pokaz mody ekologicznej, miały być występy grup tanecznych Żychlińskiego Domu Kultury, uroczyste wręczenie nagród w świetle fleszy…

A tymczasem przyszła wiadomość o wybuchu pandemii i narodowej kwarantannie…
Był to dla nas ogromny cios.
Realizacja naszego projektu stanęła pod znakiem zapytania.

Nie wiedzieliśmy, co robić dalej. Z pomocą przyszedł mail od Fundacji ORLEN, dzięki któremu nabraliśmy wiatru w skrzydła. Będziemy realizowali nasz projekt, tylko pozmieniamy terminy i przeniesiemy jego realizację do sieci!

Kolejny raz usiedliśmy do regulaminów i zmieniliśmy formułę naszych konkursów na konkursy online i z biciem serca czekaliśmy na ich realizację. I udało się. Zgłoszenia zaczęły wpływać, prace plastyczne na konkurs również, filmiki i zdjęcia z domowych pokazów mody także…

Byliśmy wzruszeni i szczęśliwi, że się udało. Przeprowadziliśmy i rozstrzygnęliśmy oba konkursy – internet okazał się tutaj niezastąpiony. Pokaz mody ekologicznej mogliśmy oglądać na naszych stronach internetowych, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jedyne, czego nie mogliśmy zrobić, to uroczyście wręczyć nagród laureatom naszych konkursów…

Zaplanowany spektakl ekologiczny „Zielony Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Teatru Kultureska z Krakowa również odbył się w sieci. W określonych dniach i godzinach każdy mógł obejrzeć ten niezwykły spektakl na naszej stronie internetowej.

Zachęceni tym, że można i da się, realizowaliśmy dalej nasz projekt… Dziewczynki z grupy teatralnej „Dziewczyny zza kurtyny” z Żychlińskiego Domu Kultury wraz z opiekunem w ramach kampanii edukacyjnej dla mieszkańców przygotowały audiobook proekologiczny „Eko-Opowieści”. Skecze o tematyce ekologicznej nagrywaliśmy w Żychlińskim Domu Kultury, a gotowe nagrania opublikowaliśmy na naszych stronach internetowych.

Zaś konkurs wiedzy ekologicznej przeprowadziliśmy w formule online, za pomocą formularza konkursowego, do którego uczestnicy konkursu logowali się na naszej stronie, następnie odpowiadali na konkursowe pytania i wysyłali gotowy formularz na naszą pocztę. To był pierwszy konkurs, który przeprowadzaliśmy w takiej formie. I on również się powiódł…

I to właśnie ten konkurs był ostatnim etapem naszego projektu.

Praca nad tym projektem, w czasie wyjątkowo trudnym, w tak niepewnych okolicznościach przyniosła nam wiele satysfakcji. Pozwoliła na kreatywne, pomysłowe działania, na poszukiwanie nowych dróg i rozwiązań, na wypracowanie nowych alternatywnych metod pracy i realizacji działań, otworzyła nowe horyzonty i przestrzenie internetowej działalności. Nie było łatwo. Ale było warto.

W realizację działań zaangażowaliśmy się wszyscy, pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury oraz wielkie grono naszych Przyjaciół, którzy pomagali nam podczas realizacji projektu: aktorzy z krakowskiego Teatru Kultureska, p. Łukasz Garstka z Pracowni Audiowizualnej, bez którego pomocy nie dalibyśmy rady poruszać się w internetowej sieci, nasza grupa teatralna „Dziewczyny zza Kurtyny”, która przygotowała audiobook, a przede wszystkim Fundacji ORLEN, bez wsparcia której nie byłaby możliwa realizacja projektu.
Z całego serca dziękujemy za pomoc.

Skip to content