Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Wakacje z kulturą 2020

Indiański tydzień w Żychlińskim Domu Kultury!

W trzecim tygodniu Wakacji moc indiańskich atrakcji 🙂
Oprócz koralików, karaoke, zajęć plastycznych, które prowadzimy w Żychlińskim Domu Kultury dzieci mogły uczestniczyć w spotkaniu z p. Kamilem Fijałkowskim, który opowiedział o zwyczajach i życiu węży. Dzieci mogły dotknąć i wziąć na ręce węże, które pan Kamil przyniósł na spotkanie. Na warsztatach dzieci mogły wykonać łapacze snów, które mogą być piękną ozdobą pokoju. Ponadto dzieci pracowały wraz z Wiktorią Modrzejewską, jedną ze starszych uczestniczek naszych zajęć nad układem choreograficznym. Wiktoria jest członkiem grupy tanecznej Respekt, która działa w ŻDK. Zajęcia plastyczne w tym tygodniu poświęciliśmy na wykonywanie efektownej, ale bardzo pracochłonnej szkatułki w kształcie indiańskiego wigwamu. Te z dzieci, które chciały, wykonywały również amulety i indiańskie tomahawki. Na zajęciach z kreatywnego szycia dzieci wykonywały bardzo efektowne ptaszki z włóczki, indiańskie ozdoby, torby i workoplecaki, oraz elementy indiańskiego stroju.

W piątek w ostatnim dniu zajęć zaprosiliśmy ponownie dzieci do indiańskiego wigwamu. Tym razem wspólnie odtańczyliśmy układ choreograficzny, nad którym dzieci pracowały w tym tygodniu i obejrzeliśmy jeden z odcinków popularnej niegdyś serii „Był sobie człowiek” poświęcony kulturze i tradycji Indian. Następnie przystąpiliśmy do zdobywania sprawności indiańskich podczas naszego toru przeszkód. Dzieci musiały pokonać 6 wyzwań – 3 sprawnościowych i 3 logicznych, aby uzyskać certyfikat wzorowego uczestnika indiańskiej wioski.

Na zakończenie trzeciego tygodnia dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Wakacje z Kulturą 2020 na półmetku!

Indiańskie wakacje w ŻDK trwają w najlepsze. Kolejna grupa dzieci, które zapisały się na nasze zajęcia korzysta z naszych wakacyjnych propozycji. W tym tygodniu dzieci na zajęciach plastycznych wykonywały prace o tematyce indiańskiej – totemy, indiańskie pióropusze, tomahawki, deszczowe kije, amulety. Na zajęciach kreatywnego szycia można było uszyć indiańską torbę, sakiewkę, opaskę oraz przygotować elementy stroju indiańskiego. Tradycyjnie wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się prasowanki z koralików oraz zajęcia karakoe. Zainteresowane dzieci mogły wykonać również glicerynowe mydełka oraz naczynia z zimnej porcelany. W czwartek można było wykonać łapacze snów, tradycyjny dla kultury Indian amulet. Udało się również pokazać prezentację o kulturze, tradycji i historii Indian pt. „Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej”, którą dzieci obejrzały z zainteresowaniem.

W piątek uroczyście podsumowaliśmy kolejny tydzień naszych wakacji. W naszym indiańskim wigwamie zebraliśmy się i zaprezentowaliśmy piękne indiańskie stroje i akcesoria przygotowane podczas zajęć plastycznych. Opowiedzieliśmy kilka bajek i legend indiańskich, wykonaliśmy rytuał przyjaźni i każde z dzieci zostawiło swój ślad na Wielkim Totemie. Każdy uczestnik zajęć otrzymał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy dyplom.

Serdecznie dziękujemy dzieciom za zaangażowanie i zapraszamy na kolejny tydzień w Indiańskiej Wiosce.

Pierwszy tydzień wakacji już za nami!

Choć pogoda, wyjątkowo w tym roku zmienna i kapryśna oraz koronawirus, który nadal stanowi poważne zagrożenie udało się nam w tym roku zorganizować zajęcia wakacyjne dla dzieci w ramach „Wakacji z Kulturą 2020” organizowanych przez Żychliński Dom Kultury.

W tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiczną mogliśmy zaprosić do wspólnej zabawy pod hasłem „Indiańska wioska” niewielką ilość dzieci.

Choć nieliczna, grupa dzieci uczęszczających na zajęcia do Żychlińskiego Domu Kultury okazała się być zespołem fantastycznych, radosnych, kreatywnych i chętnych do zabawy dzieciaków.

Podczas naszych indiańskich wakacji proponowaliśmy dzieciom warsztaty kreatywnego szycia, podczas których można było z pomocą instruktorki, p. Iwony Pełki uszyć indiańską torbę i woreczek na drobiazgi, wykonać etniczną biżuterię, opaski i elementy dekoracyjne do indiańskich kostiuimów. Podczas zajęć plastycznych pod okiem Renaty Dziuby dzieci wykonywały ozdobę na ścianę „Trzy pióra”, amulet pleciony z kolorowych nici, napierśnik z plastikowych słomek oraz totem z rolek z papieru toaletowego. Wszystkie powstałe podczas zajęć prace dzieci mogły zabrać do domu, ale przedtem wykonane przez dzieci prace posłużyły później do dekoracji indiańskiej wioski, stanowiącej podsumowanie pierwszego tygodnia zajęć. Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty z tworzenia mydełek glicerynowych oraz warsztaty lepienia naczyń z zimnej porcelany poprowadzone przez p. Justynę Brzozowską, warsztaty tworzenia instrumentów perkusyjnych z materiałów recyklingowych poprowadzone przez p. Witolda Figurskiego oraz warsztaty tworzenia prostej biżuterii na bazie koralików. Na sali widowiskowej, pod okiem p. Błażeja Nowakowskiego i Magdaleny Lewandowskiej dzieci mogły brać udział w zajęciach rekreacyjnych i sportowych oraz konkursach karaoke.

Na podsumowanie zajęć na scenie Żychlińskiego Domu Kultury przygotowaliśmy indiańską wioskę – duży wigwam, symbolicznym ogniskiem, piękną dekoracją z ozdób wykonanych przez dzieci oraz wielkim totemem, przygotowanym na tą okazję przez pracowników ŻDK. Po zajęciach warsztatowych z zimnej porcelany oraz tworzenia instrumentów perkusyjnych zaprosiliśmy dzieci do indiańskiej wioski, gdzie odczytaliśmy kilka pięknych legend indiańskich i przeprowadziliśmy kilka zabaw integracyjnych. Dzieci zostawiły swój ślad na Wielkim Totemie i otrzymały pamiątkowy dyplom.

Ze względu na nieprzewidywalną pogodę oraz stan pandemii musieliśmy zmodyfikować nieco nasze plany dotyczące zakończenia ferii, ale mimo to należy uznać, że udało nam się w ciekawy sposób zagospodarować czas dzieciom. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w nasze działania.

Szanowni Państwo!
Żychliński Dom Kultury zaprasza bardzo serdecznie dzieci kl. 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej na „Wakacje z Kulturą 2020”! Motywem przewodnim tegorocznych wakacji jest Indiańska wioska!

Zapisy już od 22 czerwca w sekretariacie ŻDK – liczba miejsc ograniczona.
Prosimy o zapoznanie się regulaminem oraz procedurami bezpieczeństwa w czasie pandemii.

UWAGA:
Prace wykonane w sekcji Kreatywne szycie (torba indiańska oraz sakiewka na drobiazgi będzie można kupić po zakończonych zajęciach).

Skip to content