Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

„Przyjęcie u pana Moniuszki” – podsumowanie projektu

Nasz projekt „Przyjęcie u pana Moniuszki” realizowany we współpracy z Łódzkim Domem Kultury stał się częścią ogólnopolskich obchodów Roku Moniuszkowskiego. Możliwość włączenia się do nurtu działań ku upamiętnieniu 200 rocznicy urodzin naszego wybitnego kompozytora jest dla nas powodem do radości i dumy.

Na uwagę zasługuje fakt, że projekt „Przyjęcie u pana Moniuszki” został dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Łódzkiego. W ramach działań projektowych zaplanowaliśmy dwa konkursy, którymi zainteresowaliśmy uczniów szkół z terenu miasta i gminy Żychlin oraz gmin ościennych. Ważnym elementem projektu było przygotowanie spektaklu pt. „Notesik Stasieczka” poświęconego Moniuszce, w realizację którego zaangażowali się członkowie grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pierwsza próba nad spektaklem 26.09.2019
Pierwsza próba nad spektaklem 26.09.2019

Praca nad spektaklem była dla nas czasem bardzo intensywnym, ale i satysfakcjonującym. Nasi niezawodni Seniorzy rozpoczęli prace nad przedstawieniem jeszcze w czasie swoich wakacji, za co bardzo dziękujemy. Seniorzy wcielili się w rolę znajomych i przyjaciół kompozytora, aby w kilku scenach przybliżyć postać Moniuszki. Prace nad przygotowaniem ról stały się dla nas wszystkim źródłem radości i satysfakcji.

Próba generalna spektaklu „Notesik Stasieczka” 09.10.2019
Próba generalna spektaklu „Notesik Stasieczka” 09.10.2019
Próba generalna spektaklu „Notesik Stasieczka” 09.10.2019

W ramach działań projektowych zaproponowaliśmy dzieciom i młodzieży konkurs plastyczny na narysowanie komiksu do wybranych pieśni Moniuszki i konkurs literacki na napisanie baśni inspirowanej muzyką Moniuszki. Poprzeczka zawieszona była dosyć wysoko, ale udało się. Oba konkursy rozstrzygnęliśmy 7 października 2019 roku po burzliwych obradach komisji konkursowych. Jesteśmy pod wrażeniem wyobraźni i kreatywności młodych ludzi, którzy złożyli na konkurs swoje prace – serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom gratulujemy sukcesu.

Nagrody w konkursach już przygotowane! 10.10.2019

Wydarzenie podsumowujące projekt „Przyjęcie u pana Moniuszki” zaplanowaliśmy na 11 października 2019 roku. Do udziału w nim zaprosiliśmy zarówno partnerów, z którymi współpracowaliśmy w realizacji projektu jak i mieszkańców Żychlina i okolic.

Podsumowanie projektu „Przyjęcie u pana Moniuszki” 11.10.2019
Podsumowanie projektu „Przyjęcie u pana Moniuszki” 11.10.2019

Program uroczystości zakładał premierę przygotowanego przez nas spektaklu, omówienie i przedstawienie założeń projektu, wręczenie nagród w konkursach i recital „Vivat Moniuszko!” w wykonaniu p. Aleksandra Zuchowicza i p. Szymona Atysa, artystów Opery Wrocławskiej. Mieliśmy okazję wysłuchać znanych arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu tenora p. Aleksandra Zuchowicza i towarzyszącego mu pianisty, p. Szymona Atysa, który poprowadził część koncertową naszej uroczystości, opowiadając różne ciekawostki o utworach Moniuszki i osobie kompozytora. Obecność artystów Opery Wrocławskiej nadała naszemu wydarzeniu wyjątkowo uroczystej oprawy, za co serdecznie dziękujemy.

Spektakl „Notesik Stasieczka” podczas uroczystego podsumowania projektu 11.10.2019
Grupa teatralna UTW w Żychlinie, podsumowanie projektu 11.10.2019
Recital „Vivat Moniuszko!” w wykonaniu p. A. Zuchowicza i p. S. Atysa, 11.10.2019

Zarówno spektakl „Notesik Stasieczka” jak i recital „Vivat Moniuszko!” bardzo spodobały się licznie zgromadzonej widowni, co jest dla nas powodem do wielkiej satysfakcji. Równie mocno cieszyliśmy się z możliwości wręczenia nagród dla laureatów naszych konkursów. Nagrody wręczyli pani dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury i panowie Aleksander Zuchowicz i Szymon Atys. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości były podziękowania dla naszych seniorów i wszystkich partnerów naszego projektu oraz spontaniczne, wspólne odśpiewanie „Prząśniczki” Moniuszki.

Laureaci konkursu plastycznego „Śpiewniki domowe w obrazach” 11.10.2019
Laureaci konkursu literackiego „Moniuszko baśnie opowiada”, 11.10.2019

Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani pracą nad projektem „Przyjęcie u pana Moniuszki”. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Łódzkiemu Domowi Kultury, dzięki któremu projekt ten mógł zostać zrealizowany. Dziękujemy za pomoc na każdym etapie pracy nad projektem, współpraca z Państwem była dla nas ogromnym zaszczytem i przyjemnością.

Skip to content