Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Wernisaż „Artist tertium, tres oculos – trzej artyści, trzy spojrzenia”

W piątek, 5 października 2018 roku mieszkańcy Żychlina i okolic mieli okazję podziwiać prace trojga artystów związanych ze Stowarzyszeniem Twórczego Rozwoju „Malowany Młyn”, udostępnione na wernisaż i wystawę, którą można oglądać w Żychlińskim Domu Kultury od poniedziałku do piątku do 5 listopada 2018 roku.
Wystawa zatytułowana „Artist tertium, tres oculos – trzej artyści, trzy spojrzenia” to autorski projekt p. Małgorzaty Górnej – Saniternik, p. Joanny Hrk i p. Dariusza Młynarczyka. Jak wyjaśniają artyści „Trójka wyboraża doskonałość, różne aspekty życia – duchowe, fizyczne i umysłowe, etapy życia – młodość, dojrzałość, starość, a wystawa przedstawia trzy artystyczne spojrzenia na naturę”.
Pani Małgorzata Górna – Saniternik prezentuje realistyczne pejzaże wykonane techniką suchej pasteli. Jej prace charakteryzuje subtelna kreska i wyjątkowa, piękna kolorystyka. Malowanie pastelem wymaga od twórcy skupienia i ogromnej wrażliwości, ponieważ wiąże się
z posługiwaniem delikatnymi kolorami oraz kruchym narzędziem. Z kolei pani Joanna Hrk malując skupia się na swojej interpretacji rzeczywistości. Jej prace malarskie zaliczane są do nurtu realizmu magicznego, ukazujący na pozór zwyczajny świat, który jednak odbiega od normalności, ze względu na tajemnicze złożenie osób, zwierząt i miejsc. Styl ten, czerpiący inspirację z malarstwa metafizycznego, można traktować jako specyficzną formę surrealizmu. Artystka nie boi się barw, nasyceń, zestawień. Odważnie wyznacza enklawę koloru swoimi płótnami, konsekwentnie poszukując najuczciwszego zastosowania barw zgodnie z pamięcią emocji towarzyszącym historiom, które opowiada. Prace pana Dariusza Młynarczyka są bezustannym eksperymentem z formą i stylistyką, działając na pograniczu kilku dziedzin sztuki. Na wystawach najczęściej prezentuje swe obiekty przestrzenne, które nazywa Archiformami. Sam artysta wyjaśnia, że są to dzieła kojarzące się z archeologią i prehistorią, kulturami pierwotnymi np. Inków czy Azteków, nowoczesną architekturą i konstruktywizmem, z kulturą postindustrialną, której szczytowym osiągnięciem jest maszyna – dostrzeżona i nobilitowana już przez futurystów.
W piątek na wernisażu w Żychlińskim Domu Kultury spotkali się miłośnicy sztuki, którzy z przyjemnością oglądali wystawione prace i z ożywieniem dyskutowali na temat malarstwa. Było to bardzo przyjemne i inspirujące spotkanie ze sztuką, za które serdecznie dziękujemy artystom – p. Małgorzacie Górnej-Saniternik, p. Joannie Hrk i p. Dariuszowi Młynarczykowi. Jesteśmy bardzo wdzięczni Państwu za udostępnienie części swojej twórczości dla żychlińskiej publiczności.

 

Skip to content