Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Wernisaż ARTIST TERTIUM, TRES OCULOS – trzech artystów, trzy spojrzenia

 

Serdecznie zapraszamy 5 października 2018 r. o godzinie 18.00 na wernisaż
ARTIST TERTIUM, TRES OCULOS – trzech artystów, trzy spojrzenia

Trójka wyobraża doskonałość, różne aspekty życia: duchowe, fizyczne i umysłowe, etapy życia: młodość, dojrzałość i starość. Dla pitagorejczyków była liczbą doskonałą, oznaczającą początek, środek i koniec. Wystawa ARTIST TERTIUM, TRES OCULOS przedstawia trzy artystyczne spojrzenia na naturę. Małgorzata Górna – Saniternik, Joanna Hrk i Dariusz Młynarczyk to troje artystów związanych odważnym podejściem do koloru. Ich szerokie horyzonty inspiracji twórczych wzajemnie się dopełniają i uzupełniają niosąc odbiorcom o różnych smakach zaspokojenie głodu na sztukę.

Małgorzata Górna – Saniternik prezentuje realistyczne pejzaże wykonane techniką suchej pasteli. Pastel zajmuje z punktu widzenia technicznego pośrednie miejsce między malowaniem a rysowaniem i w żadnej technice to przejście od rysunku do malowania nie przebiega tak nie postrzeżenie.
Pastele Saniternik charakteryzuje subtelna kreska i wyjątkowa, piękna kolorystyka. Malowanie pastelem wymaga od twórcy skupienia i ogromnej wrażliwości, ponieważ wiąże się
z posługiwaniem delikatnymi kolorami oraz kruchym narzędziem.

Joanna Hrk malując skupia się na swojej interpretacji rzeczywistości. Jej prace malarskie zaliczane są do nurtu realizmu magicznego, ukazujący na pozór zwyczajny świat, który jednak odbiega od normalności, ze względu na tajemnicze złożenie osób, zwierząt i miejsc. Styl ten, czerpiący inspirację z malarstwa metafizycznego, można traktować jako specyficzną formę surrealizmu. Artystka nie boi się barw, nasyceń, zestawień. Odważnie wyznacza enklawę koloru swoimi płótnami, konsekwentnie poszukując najuczciwszego zastosowania barw zgodnie z pamięcią emocji towarzyszącym historiom, które opowiada.

Dariusz Młynarczyk bezustannie eksperymentuje z formą i stylistyką, działając na pograniczu kilku dziedzin sztuki. Na wystawach najczęściej prezentuje swe obiekty przestrzenne, które nazywa Archiformami. Sam artysta wyjaśnia, że są to dzieła kojarzące się z archeologią i prehistorią, kulturami pierwotnymi np. Inków czy Azteków, nowoczesną architekturą i konstruktywizmem, z kulturą postindustrialną, której szczytowym osiągnięciem jest maszyna – dostrzeżona i nobilitowana już przez futurystów. Na wystawach obiektom towarzyszą najczęściej tzw „rysunki świetlne” analizujące wzajemne relacje światła, przestrzeni oraz czasu.

 

Joanna Hrk

Dariusz Młynarczyk

 

Małgorzata Górna- Saniternik

Skip to content