Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Święto Konstytucji z pieśnią i tańcem

3 maja 2018 roku w Żychlińskim Domu Kultury miał miejsce piękny koncert pt. „A to Polska właśnie!”, którym uczciliśmy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wyjątkowe święto jest okazją do przypomnienia sobie doniosłego wydarzenia w naszej historii, jakim było uchwalenie tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji amerykańskiej) nowoczesnej konstytucji.

Aby godnie wpisać się w obchody majowego święta zaprosiliśmy Mieszkańców Żychlina i okolic na koncert w wykonaniu w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke oraz zespołów towarzyszących – Zespołu „Polonez” z Darmstadt w Niemczech oraz Zespół Jaskółki z Domu Polskiego w Bielcach w Mołdawii.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce i może pochwalić się imponującym dorobkiem: liczne koncerty zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej, udział w wielu imprezach ogólnopolskich, reprezentowanie Polski na festiwalach i zlotach, widowiska plenerowe, wielokrotny udział w nagraniach telewizyjnych oraz produkcjach filmowych, liczne medale, nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, współpraca z wybitnymi artystami.

W koncercie wziął udział również Zespół „Polonez” pod kierownictwem Pani Zenony Choderny-Loew i Pana Dominika Karasia to grupa pasjonatów polskiego folkloru – tańca, śpiewu i muzyki ludowej. W ramach zajęć łączą naukę polskich tańców i przyśpiewek ludowych z zabawą folklorem i doborem strojów, promują polską kulturę w Niemczech oraz podtrzymują więzi kolejnych pokoleń z Polską, krajem pochodzenia. Dla uczestników Zespołu polski folklor to powrót do korzeni i powód do dumy z własnej kultury i narodu. Swój dorobek zaprezentował także Zespół Jaskółki – wokalny Zespół po kierownictwem Pani Malwiny Russu działający w ramach Stowarzyszenia „Dom Polski” w Bielcach w Mołdawii. W ramach zajęć prowadzona jest m.in. szkółka języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy stowarzyszeniu działa kilka zespołów polonijnych.  W repertuarze zespołów są polskie tańce i pieśni ludowe oraz bardzo ciekawe współczesne aranżacje. Zespół Jaskółki wielokrotnie wyjeżdżał na różnorodne festiwale do Polski i Ukrainy.

Jest nam szczególnie miło, że mogliśmy gościć tak wyjątkowych wykonawców na scenie Żychlińskiego Domu Kultury. Wraz z licznie zgromadzoną publicznością podziwialiśmy talent, pasję i profesjonalizm naszych gości. Wspaniałe wykonania polskich pieśni i piosenek ludowych przeplatane pokazami tańców: poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka oraz innych tańców regionalnych z różnych obszarów Polski, m.in. Krakowa, Rzeszowa i Śląska, a także różnych epok historycznych tj. okresu Księstwa Warszawskiego uzupełnione pięknymi strojami wzbudziły entuzjazm widzów.  Ręce same składały się do oklasków, a nogi rwały się do tańca, co szczególnie dotyczyło naszych najmłodszych widzów.

Koncert „A to Polska właśnie!” był wspaniałym podsumowaniem obchodów Święta Konstytucji. W wyjątkowym roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnym powodem do dumy jest to, że polskie tradycje narodowe i ludowe są obecne zarówno na wschodzie jak i na zachodzie Europy, co podkreślał p. T. Milke, dyrektor Zespołu, dziękując zgromadzonej publiczności. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy gościć tak wspaniałe zespoły i z całego serca dziękujemy za porywający i wzruszający koncert.

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy wielu sukcesów na światowych scenach!

Skip to content