Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Spektakl „Proces Ukrzyżowanego trwa…”

Kiedy w grudniu 2017 roku Ksiądz BP Józef Zawitkowski powierzył nam do wykorzystania swój tekst „Proces Ukrzyżowanego trwa…” nie myśleliśmy, że czeka nas taka fantastyczna przygoda, jaką była praca nad spektaklem na podstawie tej książki.
Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę na początku, na co się porywamy…
Tyle postaci do zagrania, przygotowanie scenografii, wybór muzyki i ilustracji do pokazu multimedialnego – zatem wszystkie ręce na pokład!
Zaangażowaliśmy się wszyscy – p. Agnieszka Wichrowska z Grupą Teatralną UTW, p. Kasia Brzozowska – Zajączkowska z Młodzieżową Grupą Teatralną działającą w ŻDK, p. Magdalena Modrzejewska – Rzeźnicka, Dyrektor ŻDK i pracownicy: Witek Figurski, Błażej Nowakowski, Renata Dziuba, Iwona Motylewska – Białek, Justyna Brzozowska, Stanisława Adamczyk. Każdy z nas dołożył swoją cegiełkę, by ten spektakl mógł powstać.
Ale wciąż jeszcze potrzebowaliśmy pomocy – wtedy swoim talentem i życzliwością wsparli nas członkowie Grupy Teatralnej „Metafora” p. Ewelina Abramowicz i p. Natalia Zadęcka oraz p. Łukasz Antczak, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żychlinie, p. Andrzej Wichrowski, związany z Amatorskim Teatrem Niewielkim z Gąbina i p. Włodzimierz Rzeźnicki. Niezwykle cenna okazała się pomoc Młodzieżowej Grupy Strażackiej, której członkowie zaangażowali się w nasze przedstawienie. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu, że pomimo wielu codziennych obowiązków zechcieli włączyć się do obsady tego wyjątkowego spektaklu.
Po wielu godzinach burzliwych debat nad ostateczną koncepcją spektaklu przyszedł czas na próby. I wtedy z nieocenioną pomocą przyszedł nam p. prof. Stanisław Górka, aktor i nauczyciel akademicki od wielu lat wykładający w PWST w Warszawie. Na warsztatach teatralnych, które poprowadził p. profesor uczyliśmy się podstaw pracy z tekstem, poznawaliśmy elementy warsztatu aktora teatralnego, najważniejsze zasady ruchu scenicznego, a przy okazji wysłuchaliśmy wielu ciekawych anegdot z pracy w teatrze, którymi p. Górka podzielił się pracując z nami. Możliwość pracy z p. profesorem była dla nas wyjątkowym przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem.
Z całego serca dziękujemy za Pana życzliwość i wsparcie!
Niedziela Palmowa, dzień wystawienia na scenie ŻDK spektaklu, przywitała nas wspaniałą pogodą. Z radością, ale i ogromną tremą obserwowaliśmy salę widowiskową wypełniającą się widzami i zaproszonymi gośćmi. Cieszyliśmy się widząc na widowni JE Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego, autora „Procesu Ukrzyżowanego…”, Księdza Proboszcza Wiesława Frelka, p. Grzegorza Ambroziaka, Burmistrza Gminy Żychlin, p. Elżbietę Tarnowską, Przewodniczącą Rady Miasta, p. Krzysztofa Jakubowskiego, Prezesa OSP w Żychlinie, p. Ewę Florczak, Dyrektora Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Żychlinie, p. Annę Wrzesińską, Prezesa Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, p. Błażeja Krupińskiego, prezesa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Żychlinie. Cieszyliśmy widząc Mieszkańców Żychlina, których tak wielu przybyło do Żychlińskiego Domu Kultury w to piękne, niedzielne popołudnie.
Spektakl był dla wszystkich – dla widzów i aktorów – ogromnym przeżyciem. Było wiele pięknych emocji, łez i wzruszeń. Serdecznie dziękujemy za to, że mogliśmy tak wyjątkowe chwile dzielić razem z Państwem.
Ale największe, najgorętsze i z głębi serca płynące podziękowania należą się naszym aktorom, których serdecznie pozdrawiamy i życzymy jeszcze wielu scenicznych sukcesów.

W spektaklu udział wzięli:
Członkowie Grupy Teatralnej UTW:

Stanisław Gajewski – Setnik
Wacława Gosławska – Magdalena
Stefan Kasprzak – Szymon-Piotr
Danuta Kowalska – Żołnierz
Jadwiga Melcher – Weronika
Stanisława Trzaskowska – Faryzeusz
Ryszard Zimny – Jan

Członkowie Młodzieżowej Grupy Teatralnej
Kacper Bieniak – Judasz
Kacper Turczak – Jakub/Kleofas
Ida Kalinowska – Lewi-Mateusz
Zuzia Kalinowska – Natanael
Natalia Ubysz – Filip
Weronika Mrozowicz – Andrzej
Dawid Starczewski – Chłopiec

Gościnnie wystąpili:
Łukasz Antczak – Łukasz
Andrzej Wichrowski – Tomasz
Ewelina Abramowicz – Nikodem/Żydówka
Natalia Zadęcka – Kananejka
Włodzimierz Rzeźnicki – Sędzia

oraz pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury:

Błażej Nowakowski – Nieznajomy
Renata Dziuba – Narrator
Agnieszka Wichrowska – Protokolant sądowy
Witold Figurski – nagłośnienie i efekty świetlne
Katarzyna Brzozowska-Zajączkowska – prezentacja multimedialna/muzyka

 

Skip to content