Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Niedzielne popołudnie z Wyspiańskim.

19 listopada 2017 o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Żychlińskiego Domu Kultury odbyło się wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Chcieliśmy włączyć się w nurt narodowego czytania wielkich dzieł literatury polskiej, tym bardziej, że w roku 2017 dziełem wybranym do wspólnego czytania jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, wielkie narodowe dzieło, w którym zawiera się zarówno uniwersalny dialog z tradycją jak i przenikliwe diagnozy dotyczące losów Polski.

Nie jest to utwór łatwy, ale zajmuje ważne miejsce w polskim kanonie dzieł literackich, dlatego chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Żychlina do wzięcia udziału w czytaniu „Wesela”. Do czytania zaprosiliśmy wielu gości – przedstawicieli lokalnych władz, dyrektórów szkół i przedszkoli, nauczycieli. Prezentowali oni wybrane sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z podziałem na role. Odczytywane fragmenty utworu przeplatane były fragmentami filmu Andrzeja Wajdy „Wesele”.

Było to niezwykle miłe spotkanie, podczas którego nasi goście nie tylko odnaleźli radość we wspólnym czytaniu, ale i wykazali niemałe talenty interpretacyjne. Serdecznie wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok na kolejne spotkanie!

Skip to content