Żychliński Dom Kultury - Żychlin bez nudy!

Prezentacja „Reymont znany i nieznany” 

26 września 2017 roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Grabowie. Był to kolejny etap realizacji projektu „Reymont, czyli jak niedoszły rzemieślnik został noblistą”, który jest współfinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. W ramach działań związanych z realizacją projektu, Seniorzy aktywnie działający w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Żychlińskim Domu Kultury przygotowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Reymont znany i nieznany”, poświęcony osobie Reymonta.

W treści montażu zostały wykorzystane fragmenty listów pisarza oraz inne materiały źródłowe zaczerpnięte z książki Stefana Lichańskiego „Władysław Stanisław Reymont”. Seniorzy wcielili się w role bliskich oraz przyjaciół autora i opowiadali ciekawostki dotyczące osoby naszego wybitnego noblisty. Spektakl nawiązywał do konwencji wywiadu telewizyjnego, któremu towarzyszyła prezentacja zdjęć Reymonta oraz fotosy z filmu „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Całość ilustrowana była muzyką Wojciecha Kilara z filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”.
W rolę Pani Redaktor prowadzącej rozmowę z zaproszonymi gośćmi wcieliła się Pani Wacława Gosławska, Pani Krystyna Wójcik wystąpiła jako siostra Reymonta, Katarzyna Jakimowicz, zaś Pani Maria Łopata wcieliła się w rolę Janiny Korolewskiej – Woydowej, znanej śpiewaczki operowej i przyjaciółki Reymonta, natomiast jako krytyk literacki i przyjaciel Reymonta wystąpił Pan Ryszard Zimny.
Mamy nadzieję, że nasza prezentacja przybliżyła uczniom sylwetkę tego wybitnego pisarza, wyróżnionego literacką Nagrodą Nobla.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Dyrekcji i Nauczycielom za możliwość zaprezentowania naszego programu w Waszej Szkole. Bardzo dziękujemy za tak miłe przyjęcie. Możliwość wystąpienia przed tak sympatyczną i życzliwą widownią była dla nas ogromną przyjemnością.
Ogromne podziękowania należą się naszym Seniorom, którzy włożyli mnóstwo serca w przygotowanie spektaklu. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszego zaangażowania. Gorąco dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.

Skip to content